Η Σλοβενία ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και με τον Λούκα Ντόντσιτς να δημιουργεί και τον Ντράγκιτς να εκτελεί πήρε εξ’ αρχής τα ηνία του παιχνιδιού. Οι Σλοβένοι, ήταν εύστοχοι από τα 6,75 έχοντας 6/8 κλείνοντας προηγούμενοι την πρώτη περίοδο με 19-25. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, με τους Ίβηρες να μην αφήνουν την Σλοβενία να ξεφύγει στο σκορ. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τους ”φούριας ρόχας” να βρίσκονται πίσω στο σκορ με 45-49.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σλοβενία επέβαλε τον ρυθμό της τρέχοντας ένα σερί 6-0 φέρνοτας τη διαφορά σε διψήφια νούμερα(45-55). Οι Ισπανοί, εγκλωβισμένοι από την καταπληκτική άμυνα των Σλοβένων ήταν σε πανικό βλέποντας την διαφορά να φτάνει μέχρι και τους 18, 55-73.  Στην τέταρτη περίοδο, η διαφορά μεγάλωνε και με ένα τρομερό τρίποντο του Ντράγκιτς εκτόξευσε τη Σλοβενία στο +21 (62-83) έξι λεπτά πριν το τέλος. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά αφού το παιχνίδι δεν είχε επιστροφή για τους Ίβηρες.

Κορυφαίος του παιχνιδιού ήταν ο Ντόντσιτς που στα 35’35” που χρησιμοποιήθηκε, είχε 11 πόντους, 12 ριμπάουντ, 8 ασίστ και κανένα λάθος.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 45-49, 57-73, 72-92.

Ισπανία (Σκαριόλο): Π. Γκασόλ 16, Ροντρίγκεθ 9, Ναβάρο, Ρούμπιο 13, Μ. Γκασόλ 12, Γ. Ερνανγκόμεθ 6, Σάστρε 3, Σαν Εμετέριο 6, Χ. Ερνανγκόμεθ 5 (5 ριμπ.).

Σλοβενία (Κοκόσκοφ): Ράντολφ 15 (3 ριμπ.), Ρέμπετς, Ντράγκιτς 15, Νίκολιτς 7, Πρέπελιτς 13, Μπλάζιτς 7, Βίντμαρ 12, Ζάγκορατς 5, Ντίμετς 7, Τσάντσαρ, Ντόντσιτς 11 πόντους 12 ριμπάουντ και 8 ασίστ