Η Λιθουανία βρέθηκε σε εξαιρετική ημέρα και είχε 4 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Ουλανόβας να σταματά στους 18 ενώ κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Βαλαντσιούνας με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από κοντά και οι Κουζμίνσκας-Γκουντάιτις με 16 πόντους. Από την άλλη το Ισραήλ είχε Γκαλ Μεκέλ με 18 πόντους και τον Όμρι Κάσπι με 15.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο στην αρχή με το Ισραήλ να είναι πιο εύστοχο και να βρίσκεται μπροστά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια της α’ περιόδου, με τους παίκτες του Έντελσταϊν να παίρνουν θετική ενέργεια και από τον κόσμο που γέμισε το κλειστό του Τελ Αβίβ. Η Λιθουανία έπαιξε καλύτερη άμυνα στη β’ περίοδο και επί της ουσίας μόνο ο Κάσπι και ο Χάουελ τραβούσαν το σκορ για τους γηπεδούχους, την ώρα που ο Ουλανόβας έμπαινε με ευκολία στο “ζωγραφιστό” και τελείωνε τις φάσεις με αποτέλεσμα το σκορ του ημιχρόνου να φτάσει στο 37-38.

Το β’ ημίχρονο βρήκε την Λιθουανία να είναι σαφώς ανώτερη και πιο σοβαρή στο παρκέ και να αφήνει το Ισραήλ μόλις στους 14 πόντους, την ώρα που οι παίκτες του Αντομάιτις έφτασαν επί μέρους σκορ τους 33 πόντους. Από κει και πέρα το Ισραήλ προσπάθησε να καλύψει τη διαφορά, την ώρα που η Λιθουανία κατέβαζε ταχύτητες, όμως η υπεροχή των “λιέτουβα” ήταν ξεκάθαρη.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 37-38, 51-71, 73-88

ΙΣΡΑΗΛ (Έντελσταϊν): Χάουελ 20, Ντόσον 2, Μέκελ 18 (1), Ελιγιάχου 9, Κάσπι 15 (3), Πνίνι 2, Καντίρ, Χαλπερίν, Μπλέιζερ, Τιμόρ 3 (1), Ζάλμασον 2.

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Αντομάιτις): Καλνιέτις 4, Γιουσκεβίτσιους 6 (1), Ματσιούλις 9 (9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκετσεβίτσιους 3 (1), Βαλαντσιούνας 11 (10 ριμπάουντ), Κουζμίνσκας 16 (2), Μοτιεγιούνας 6, Μπέντζιους, Γκριγκόνις, Γκουντάιτις 16, Ουλανόβας 18 (1)