Η Σλοβενία είχε στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα προβάδισμα έχοντας σε εξαιρετική βραδιά για 2ο συνεχή αγώνα τον Γκόραν Ντράγκιτς, ο οποίος πέτυχε 29 πόντους, μάζεψε 4 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ, ενώ εξίσου καλοί ήταν ο Άντονι Ράντολφ με 10 πόντους και 6 ριμπάουντ αλλά και ο Λούκα Ντόντσιτς με 8 πόντους και 8 ριμπάουντ. Μαγικός για ένα ακόμα παιχνίδι ο Μαρκάνεν με 24 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται στο μεγαλύτερο μέρος του α’ δεκαλέπτου στα ίσα, με εξαίρεση ένα γρήγορο ξέσπασμα της Σλοβενίας στα πρώτα λεπτά που της έδωσε προβάδισμα με 12-5, όμως γρήγορα ο Χαφ με τον Μαρκάνεν μάζεψαν έφεραν τις δύο ομάδες κοντά. Στη συνέχεια ο Γκόραν Ντράγκιτς πήρε το… όπλο του και όντας ο εμπειρότερος παίκτης του παρκέ έκανε ότι ήθελε αναστατώνοντας με τον έναν ή τον άλλο τρόπο την άμυνα των γηπεδούχων και κατάφερε να στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 42-52.

Στο β’ ημίχρονο η Φινλανδία πρόσεξε περισσότερο την άμυνα της και οι γκαρντ της ακούμπησαν περισσότερο τη μπάλα στο Μαρκάνεν με αποτέλεσμα να δημιουργήσουν ένα επιμέρους σκορ 21-13 και να μειώσουν αισθητά τη διαφορά. Τα τελευταία λεπτά του αγώνα εξελίχθηκαν σε θρίλερ, με την Φινλανδία να παίρνει κεφάλι στο σκορ με τον Μαρκάνεν, όμως στα τελευταία δεύτερα μίλησε η εμπειρία των Σλοβένων σε τέτοια παιχνίδια και στο τέλος πήραν τη νίκη με 78-81.

Η ήττα δεν αποθαρρύνει τους Φινλανδούς, οι οποίοι έχουν στρέψει την προσοχή τους στον Λάουρι Μαρκάνεν, ο οποίος τραυματίστηκε στην τελευταία φάση του αγώνα και αποχώρησε υποβασταζόμενος.

Τα δεκάλεπτα:

22-22, 42-52, 63-65, 78-81

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Ντέτμαν): Κοϊβίστο 6 (2), Χαφ 7 (1), Λι 1, Σαλίν 11 (3), Κότι 4, Κόπονεν 7 (1), Νούτινεν 3 (1), Ράνικο 3 (1), Μάρκανεν 24 (6/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ σε 29 λεπτά), Γουίλσον 5 (1), Μέρφι 7 (1)

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Κοκόσκοφ): Ράντολφ 10, Ντράγκιτς 29 (6/11 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 11/12 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ σε 31 λεπτά), Νίκολιτς 5, Πρέπελιτς 5 (1), Μούριτς 4, Μπλάζιτς 7 (1), Βίντμαρ 7 (6 ασίστ), Ζάγκορατς, Ντίμετς, Τσάντσαρ 6, Ντόντσιτς 8 (8 ριμπάουντ).