Η Σερβία ξεπέρασε το εμπόδιο της Ιταλίας, νικώντας την με 83-67 και βρίσκεται στα ημιτελικά εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Ρωσία (15/9, 21:30).

Σε αργό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Σέρβους να μην μπορούν να σκοράρουν για πέντε λεπτά. Η Ιταλία το εκμεταλλεύτηκε και πήρε αρχικά το προβάδισμα με 5-0. Η Σερβία τότε ξύπνησε και πήρε το προβάδισμα με τον Γιόβιτς και τον Κούζμιτς στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-18), απατώντας έτσι στο τρίποντο του Μπελινέλι. Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στους «Πλάβι», που με τον Μπόμπαν Μαριάνοβιτς να κυριαρχεί στις ρακέτες, τους Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς και Βλάντιμιρ Λούσιτς να πυροβολούν από την περιφέρεια, η Σερβία εδραίωσε και διεύρινε το προβάδισμά της μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου (44-33).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς κατάφερε και προηγήθηκε με 52-37, αλλά οι Ιταλοί με μαχητικότητα μείωσε και πάλι μέχρι και τους 8 πόντους (46-54). Ωστόσο δεν είχαν την ίδια καλή συνέχεια και έχοντας κακές επιλογές στην επίθεση, η Σερβία ανέκτησε την διαφορά στους 11 πόντους (48-59) στο 30′. Η Ιταλία πάλεψε μέχρι το 35′ που με συνεχόμενες ατομικές είχε φέρει το παιχνίδι στο 61-70 αλλά οι Σέρβοι έβάλαν τέλος στις ελπίδες των γηπεδούχων. Δύο λεπτά χρειάστηκαν για να κάνουν έναν 9-0 σερί με πρωταγωνιστή τον Μπογκντάνοβιτς πήραν εύκολα την νίκη με το τελικό 83-67.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 44-33, 59-48, 83-67.

Ιταλία: Χάκετ 5, Μπελινέλι 18, Αραντόρι 4, Φιλόι 3, Μπιλίκα 4, Μέλι 7, Κουζίν 2, Αμπάς, Μπαλντι Ρόσι, Μπερνς 9, Ντατόμε 15.

Σερβία: Μάτσβαν 13, Μπογκντάνοβιτς 22, Λούσιτς 11, Μιλοσάβλιεβιτς 10, Μπιρτσεβιτς, Στίματς, Μίτσιτς 2, Γκούντουριτς, Γιόβιτς 6, Κούζμιτς 9, Μαριάνοβιτς 10.