Η Γερμανία μπορεί να ήταν καλύτερα για σχεδόν 33′ λεπτά, όμως το Ισραήλ κατάφερε παίζοντας σκυλίσια άμυνα στα τελευταία λεπτά και όντας εύστοχο επιθετικά να πάρει μία πολύ σημαντική νίκη με ανατροπή. Το παιχνίδι της ζωής του έκανε ο Χάουελ, ο οποίος έπαιξε σχεδόν 39′ λεπτά και πέτυχε 23 πόντους, ενώ καθοριστικός ήταν και ο Όμρι Κάσπι με 20 πόντους. Πολύ καλοί από πλευράς Γερμανίας τόσο ο Ντένις Σρέντερ με 20 πόντους και 7 ασίστ, όσο και ο Ντάνιελ Τάις που πέτυχε double double με 15 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Το Ισραήλ ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα με τον κόσμο να δίνει το σύνθημα και τους παίκτες του Έντελσταϊν να επηρεάζονται θετικά στο παρκέ με τον Χάουελ και τον Μεκέλ να υπερέχουν, την ώρα που ο Ντένις Σρέντερ προσπαθούσε να διατηρήσει κοντά στο σκορ μόνος του τη Γερμανία. Στη β’ περίοδο βέβαια οι παίκτες του Φλέμινγκ κατάφεραν να συγκεντρωθούν και ανακόψουν τη φόρα των Ισραηλινών, με τον Τάις να αποτελεί ένα… υπερόπλο κάτω από τη ρακέτα των Γερμανών και να φτάνει το σκορ στο ημίχρονο στο 43-43.

Στο β’ ημίχρονο η Γερμανία είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και κατάφερε να δημιουργήσει επιθετικά προβλήματα στο Ισραήλ μιας και σε 8′ λεπτά οι “γηπεδούχοι” είχαν πετύχει μόλις 8 πόντους. Οι Γερμανοί καθησυχάστηκαν από την εικόνα τους στο γ’ δεκάλεπτο και δεν πάτησαν τόσο το… γκάζι στο τελευταίο μέρος του αγώνα με αποτέλεσμα το Ισραήλ να το εκμεταλλευτεί και αρχικά να μειώσει τη διαφορά και στο τέλος να “κλέψει” τον αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 43-43, 69-57, 80-82

Γερμανία (Φλέμινγκ): Λο 2 (6ασ.), Βόιτμαν 13 (6/8σ.), Στάιγκερ, Τάντα 4, Τάις 15 (15ρ., 3κ.), Μπέντσινγκ 4, Σρέντερ 20 (7ασ., 3κλ.), Ακπινάρ 7, Μπαρτέλ 10, Χέκμαν 2, Χάρτενσταϊν 3.

Ισραήλ (Έντελσταϊν): Χάουελ 23 (10/15σ., 9ρ., 3ασ., 7κλ.), Ντόουσον, Μέκελ 12, Ελιγιάχου 6, Κάσπι 20 (11ρ.), Πνίνι 15, Μπλέιζερ, Τίμορ 3, Οχαγιόν 3.