Οι Κροάτες με μπροστάρη τον Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς μπήκαν εξαρχής στο παιχνίδι θέλοντας να το καθαρίσουν από νωρίς και πήραν προβάδισμα 15 πόντων σε τρία λεπτά (0-15). Όμως οι Μαυροβούνιοι κατάφεραν να επανέλθουν και να μειώσουν πριν το τέλος της περιόδου σε 17-25 με τρίποντο του Ντούμπλιεβιτς στην εκπνοή. Στη δεύτερη περίοδο το Μαυροβούνιο συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με τον Ντούμπλιεβιτς να συνεχίζει να πρωταγωνιστεί κατάφεραν να μειώσουν στους τρεις (22-25). Παρόλα αυτά, η Κροατία βρήκε τον τρόπο να αυξήσει και πάλι τη διαφορά και το ημίχρονο έκλεισε στο 31-43. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Κροάτες συντήρησαν τη διαφορά που είχαν ήδη χτίσει και με το τέλος της περιόδου το σκορ είχε διαμορφωθεί στο 52-62. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς το Μαυροβούνιο έκανε μια προσπάθεια να γυρίσει το παιχνίδι, αλλά οι Κροάτες έβρισκαν τον δρόμο προς το καλάθι των αντιπάλων και έφτασαν στην νίκη με 72-76.

Πολυτιμότερος του αγώνα δεν θα μπορούσε να είναι άλλος από τον Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς που με 23 πόντους και 6 ριμπάουντ οδήγησε τους Κροάτες σε μία ακόμα νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 31-43, 52-62, 72-76

Μαυροβούνιο (Τάνιεβιτς): Ράις 22 (1), Βούτσεβιτς 12 (5), Σέχοβιτς, Παβλίτσεβιτς 5 (6), Ράντονσιτς, Τοντόρεβιτς 4 (4), Ντούμπλιεβιτς 17 (11), Μπάροβιτς 4 (2), Μιχάιλοβιτς 2 (3), Ιβάνοβιτς 3, Βράνιες, Τζούρισιτς 3.

Κροατία (Πέτροβιτς): Κρούσλιν, Πόποβιτς 3 (4), Σιμόν 2 (3), Σάριτς 14 (2), Ούκιτς 9 (5 ασ.), Ζόριτς 5 (3), Πλάνινιτς 6 (6), Μπέντερ 5, Μπούβα, Ράμλιακ, Τομάς 9 (6), Μπογκντάνοβιτς 23 (6).