Η Ιταλία ήταν καλύτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και παρά την προσπάθεια των Γεωργιανών στο β’ ημίχρονο, οι παίκτες του Έτορε Μεσίνα πήραν τη νίκη και έκλεισαν το τουρνουά με 2 νίκες.

Εξαιρετικό παιχνίδι έκανε για μία ακόμα φορά ο Μπελινέλι μετρώντας 17 πόντους, ενώ συμπαραστάτης του στη σημερινή νίκη της γειτονικής χώρας ήταν ο Αραντόρι που πρόσθεσε άλλους 16 πόντους. Από την πλευρά της Γεωργίας, ο Γκιόργκι Σερμαντίνι είχε υπεροχή κάτω από τη ρακέτα στην επίθεση της ομάδας του, πετυχαίνοντας 14 πόντους.

Οι Ιταλοί δεν άφησαν σε κανένα σημείο του αγώνα την Γεωργία να πάρει κεφάλι στο σκορ και αρχική διαφορά των 9 πόντων στο τέλος της α’ περιόδου, μετατράπηκε σε διψήφια διαφορά. Στο β’ ημίχρονο βέβαια η κουρασμένη Γεωργία ήταν καλύτερη και κατάφερε να μειώσει ακόμα και στους 3 (58-55), όμως κάπου εκεί ξέμεινε οριστικά από δυνάμεις, με τον Μπελινέλι να παίρνει την ομάδα του από το χέρι και να την οδηγεί στη νίκη.