Πώς θα μπορούσε να χάσει; Στην ιστορική βραδιά τιμής του Dirk Nowitzki, η Εθνική ομάδα της Γερμανίας πήρε… φόρα κόντρα στην εκ των φαβορί για την κατάκτηση ενός μεταλλίου Γαλλία και κερδίζοντάς την με 76-63 εκκίνησε όπως θα ήθελε τη θητεία της στο Eurobasket 2022 που φιλοξενεί στην έδρα της!

Ακόμα και αν το σωματικό βεληνεκές των φιλοξενούμενων με τα πολλά big ball σχήματα και τις πάμπολλες λύσεις και επιλογές στο 5 έμοιαζε πως θα έκρινε την αναμέτρηση υπέρ τους, οι Γερμανοί ήταν εξαιρετικοί κάτω από τις δύο ρακέτες, όπου κρατώντας κοντά τη μάχη των ριμπάουντ (…) και εγκλωβίζοντας τον “εχθρό” στο πενιχρό 35% στα δίποντα που επιχείρησε (58% οι Γερμανοί) κατάφεραν από την 2η κιόλας περίοδο να χτίσουν σημαντικές αποστάσεις στον πίνακα του σκορ.

Το παιχνίδι κρίθηκε εν ολίγοις στην 3η περίοδο, όταν με το σκορ μόλις στο υπέρ τους +3, τα Παντσερ έτρεξαν ένα μεγάλο σερί της τάξης του 3-14 και ξέφυγαν με 14 πόντους (43-57) στο φινάλε του εν λόγω δεκαλέπτου μπροστά σε ένα κοινό έτοιμο να εκραγεί!

Για τους Γάλλους, που κόλλησαν στο μόλις 38% εντός πεδιάς, ο Fournier ήταν σκιά του καλού του εαυτού με 2/10 σουτ, ενώ ο Okobo με τον Heurtel έμειναν αθροιστικά στα 2/10 σουτ επίσης -σε μια αναλογία που δύσκολα θα χάριζε τη νίκη…

Από την άλλη μεριά, Thiemann με 14 πόντους, Lo και Giffey με 13 και Schroder με 11 ήταν οι πρώτοι σκόρερ των Γερμανών που κερδίζουν έδαφος στη μάχη της πρόκρισης στον 2ο όμιλο.

Τα Δεκάλεπτα: 13-17, 31-39, 43-57, 63-76