Mε τους Schroder και Voigtmann να είναι σε ακόμα ένα μεγάλο βράδυ, η Γερμανία, αν και έκανε τα εύκολα δύσκολα, λύγισε την Πολωνία με 82-69 στο μικρό τελικό του EuroBasket 2022 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην διοργάνωση που έλαβε χώρα αυτό το καλοκαίρι στο σπίτι της!

Στο άγαρμπο πρώτο τέταρτο της βραδιάς, όπου οι δύο ομάδες τα… έσπασαν με 14-37 σουτ και 3-15 τρίποντα, αυτό που ξεχώρισε ήταν η υπομονή της Γερμανίας να κυκλοφορεί τη μπάλα μέχρι να βρει την καταλληλότερη επιλογή (8 ασίστ σε 8 καλάθια), με τον Giffey να διαβάζει πολλά από τα υπέρ του miss matches στην ρακέτα και με hook από κοντά να γράφει το 21-14 στο 11ο λεπτό.

Ωστόσο, ακόμα και αν η διαφορά κινείτο πάντοτε γύρω από τους 10 πόντους, οι Πολωνοί δυνάμωσαν σημαντικά την αμυντική τους διάσταση και ανάγκασαν τους οικοδεσπότες σε μερικά πραγματικά δύσκολα σουτ στη συνέχεια, με τον Balcerowski κυρίως να κυριαρχεί κάτω από τις δύο ρακέτες με 3 τάπες και 4 «σκουπίδια», με τους διοργανωτές να εκτελούν με το φτωχό 50% κάτω από τη μπασκέτα των αντιπάλων τους! Τρία σερί όμως ελεύθερα τρίποντα από τους πρώην Κέλτες Theis (7 πόντοι) και Schroder (10 πόντοι, 2 ασίστ) έφεραν έτσι απλά την Γερμανία στο +14 (34-20) στο 17ο λεπτό.
Μάλιστα, με τα νταμπ τιμ σε κάθε hedge out σε σκριν στον ball handler των φιλοξενούμενων να δημιουργούν πολλά προβλήματα, η Γερμανία σταθεροποίησε την απόστασή της στους 13 πόντους (36-23) στο φινάλε του ημιχρόνου, με την American Football πάσα του Voigtmann στον Schroder να είναι το απόλυτο highlight του πρώτου 20λεπτου!

Η άνεση επιθετικά των Γερμανών ωστόσο χάθηκε μέσω του αργού τέμπο στην 3η περίοδο, με την Πολωνία να εκμεταλλεύεται τόσο τη δυστοκία των διοργανωτών όσο και τα… νευράκια του Schroder, που χρεώθηκε με τεχνική ποινή έπειτα από αποτυχημένη εκμαίευση φάουλ, και να μειώνει ακόμα και στους 6 (42-36) με τρίποντο του άφαντου μέχρι στιγμής Slaughter από την κορυφή. Οι «ψηλοί» των γηπεδούχων όμως, κουβάλησαν τους «κοντούς», με τους Voigtmann και Theis με δύο τρίποντα -ένα άμεσο και ένα έμμεσο- να θέσουν ξανά την πατρίδα τους σε πιο ασφαλή νερά (50-41 στο 26′) ακόμα και κόντρα στη ροή του μομέντουμ.

Οι Πολωνοί όμως, ήταν ιδιαίτερα σκληροί και όχι και τόσο χειρότεροι στην εν λόγω περίοδο και με σύμμαχο και την τύχη κατάφεραν με δύο τρίποντα από τους Garbacz και Slaughter να μειώσουν στους μόλις 5 πόντους την απόστασή τους (54-49) -με τον πρώην άσο του Παναθηναϊκού να βρίσκει το χέρι του μέσω των off dribble σουτ του, την ίδια στιγμή που συμμετείχε εκτελεστικά και δημιουργικά στους 15 από τους 26 πόντους της ομάδας του στο 3ο δεκάλεπτο!

Το ντέρμπι καλά κρατούσε στα πρώτα λεπτά και της 4ης περιόδου, με τον… καυτό Garbacz με 2-2 τρίποντα (4-4 γενικότερα) να ισοφαρίζει το ματς στο 59 για την Πολωνία με νέο μακρινό του σουτ από την αριστερή γωνία έπειτα από την 8η ασίστ σε 18 καλάθια του Slaughter! Οι Γερμανοί όμως βρήκαν με τους Thiemann (3 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Voigthmann (14 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), οι οποίοι τραβούν στα άκρα το spacing της χώρας τους, να σκοράρουν 2 buzzer beater τρίποντα πέρασαν ξανά μπροστά, με τον Schroder να κερδίζει φάουλ 5 λεπτά πριν το τέλος και με 2-2 βολές να φέρνει τους οικοδεσπότες στο +6 (70-64)!
Μάλιστα, ο νέος παίκτης των Lakers με δικά του back to back τρίποντα έφερε το σκορ και στο 76-66 στο 38′ χαρίζοντας ένα τεράστιο πλεονέκτημα στην πατρίδα του και τιμωρώντας την ίδια στιγμή το gap με το οποίο αντιμετωπίστηκε από το επιτελείο του Milicic!

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 36-23, 54-49, 82-69

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.