Η Σερβία πήρε την τέταρτη νίκη με 86-79 αυτή τη φορά επί του Ισραήλ και διατήρησε την πρώτη θέση της στον τέταρτο όμιλο αλλά και το αήττητο της, στο φετινό Ευρωμπάσκετ. Η ομάδα του Guy Goodes όσο μπόρεσε, παρέμεινε ανταγωνιστική. Ακόμη και όταν έδειχνε να χάνει την διαφορά στην τελευταία περίοδο, έδωσε μεγάλη μάχη για να επιστρέψει στο παιχνίδι.

Ο καταπληκτικός Nikola Jokic αναδείχθηκε πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, πετυχαίνοντας 29 πόντους και αστοχώντας σε μόλις δύο σουτ (ευστόχησε σε 11/13 σουτ). Παράλληλα, μοίρασε 5 ασίστ, μάζεψε 11 ριμπάουντ (4 επιθετικά – 7 αμυντικά), έκανε 4 κλεψίματα και 2 τάπες, παρότι στην τέταρτη περίοδο αποβλήθηκε με πέντε προσωπικά φάουλ.

Την ίδια στιγμή, ο Vasilije Micic σημείωσε 19 πόντους, ευστοχώντας 5/13 σουτ ( 3/7 δίποντα – 2/6 τρίποντα), μοίρασε 3 ασίστ και πήρε 3 ριμπάουντ (3  αμυντικά), ακολουθώντας την απόδοση του Σέρβου σέντερ των Denver Nuggets.

Στο πρώτο ημίχρονο, μέχρι το μισό της δεύτερης περιόδου, το Ισραήλ ακολουθούσε τον «ρυθμό» της Σερβίας και διατηρούνταν στην διεκδίκηση του παιχνιδιού. Μέχρι πέντε λεπτά πριν από την λήξη το σκορ ήταν 30-31 υπέρ της ομάδας του Svetislav Pesic. Ύστερα, οι Σέρβοι διεύρυναν το σκορ, φεύγοντας για τα αποδυτήρια προηγούμενοι με 50-38.

Όταν ολοκληρώθηκε η δεύτερη περίοδος ο Jokic είχε καταγράψει: 6/6 δίποντα, 1/1 τρίποντα και 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ (2 επιθετικά, 3 αμυντικά), 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 τάπα.

Οι Ισραηλινοί, παρότι έβλεπαν την Σερβία να ξεφεύγει στο παιχνίδι, προσπάθησαν να απαντήσουν. Στο 1:27 για το τέλος της τρίτης περιόδου το αποτέλεσμα ήταν 53-65. Όμως, έπειτα από πόντους των Yam Madar, Deni Avdija και Nimrod Levi μειώθηκε σε 63-65.

Οι Σέρβοι ανέβασαν τον ρυθμό τους και έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Μετά το αποτέλεσμα της αναμέτρησης αυτής, ο αντίπαλος της Ελλάδα στην φάση νοκ άουτ των “16” της διοργάνωσης, θα αντιμετωπίσει τον νικητή που θα προκύψει από την αναμέτρηση ανάμεσα στην Τσεχία και το Ισραήλ ( 8/9 – 18:30).

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 38-50, 58-65, 78-89