Όπως ήταν αναμενόμενο ήδη από τα προεόρτια της αναμέτρησης, η Εθνική ομάδα της Ιταλίας δε συνάντησε το παραμικρό πρόβλημα κόντρα στη σαφώς λιγότερο από εκείνη ποιοτική Εσθονία και επικρατώντας με χαρακτηριστική άνεση με 83-62 εκκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στον 4ο όμιλο του Eurobasket, αυτόν που μετέχει δηλαδή και η Ελλάδα.

Ουσιαστικά, το ματς είχε κριθεί ήδη από το πρώτο μέρος όταν ένα τρομερό ξέσπασμα της τάξης του 31-15 στην 2η περίοδο διόγκωσε απότομα τη διαφορά μέχρι και τους 20 παρά πόντους (52-33) στο φινάλε του ημιχρόνου -με τον Fontecchio να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και να αποδεικνύει πως αξίζει μια ευκαιρία στο ΝΒΑ με 17 πόντους και 5-7 τρίποντα ήδη από το αρχικό 20λεπτο της συνάντησης.
Ταυτόχρονα, μεγάλη εμφάνιση και από τον Polonara που μέτρησε 12 πόντους (4-7 σουτ, 2-3 τρίποντα), 11 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Πλέον, οι οικοδεσπότες ρίχνουν την προσοχή τους στην αυριανή αναμέτρηση κόντρα στην Ελλάδα (3/9 – 22:00), η οποία θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό την πρωτιά στον όμιλο του Μιλάνου.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 52-33, 69-52, 83-62

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.