Αν και δεν εντυπωσίασε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού κόντρα στη σαφώς πιο αδύναμη και λιγότερο ποιοτική Εσθονία, η Εθνική ομάδα της Κροατίας απέφυγε τη γκέλα στο φινάλε και επικρατώντας εν τέλει με 73-70 έφτασε στη 2η νίκη της σε τρεις αγωνιστικές στον 3ο όμιλο, όπου συμμετέχει και η δική μας Εθνική!

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή (20-16 στο 10′) μέχρι και το τέλος, με την Εσθονία να καταφέρνει με γκολ φάουλ του Kotsar να μειώσει ακόμα και στον πόντο (66-65) τρία λεπτά πριν το τέλος. Ωστόσο, στην αμέσως επόμενη φάση, ο Simon πήρε το επιθετικό ριμπάουντ έπειτα από δικό του χαμένο σουτ και δίχως να το σκεφτεί ιδιαίτερα έγραψε το 68-65.

Από εκεί και πέρα, οι δύο ομάδες τα βρήκαν σκούρα επιθετικά για μερικά λεπτά, με τον Matkovic να διατηρεί με follow κάρφωμά του την απόσταση σταθερά στους 3 πόντους (70-67) στο 39ο λεπτό, με την Εσθονία να αποτυγχάνει δις να σκοράρει (ένα τρίποντο και ένα δίποντο) στη συνέχεια…

Ωστόσο, 9” πριν το απόλυτο φινάλε ο Joesaar κέρδισε φάουλ για 3 βολές από τον Saric, αλλά αστοχώντας στην πρώτη εξ αυτών (σκόραρε τις άλλες δύο) δεν κατάφερε να ισοφαρίσει, με τη μπάλα πλέον να περνάει στα χέρια της Κροατίας, που ήταν πια μπροστά μόλις με 70-69!
Άμεσα έκαναν φάουλ οι Εσθονοί στον χειριστή Smith, ο οποίος δε λύγισε μπροστά στη δύσκολη στιγμή και με 2-2 βολές έσβησε την πιθανότητα αντίπαλης νίκης δίχως παράταση κατά ένα τεράστιο ποσοστό.

Με το τρίποντο του Kullumae στην εκπνοή να μη βρίσκει στόχο, οι Κροάτες έφτασαν σε μια πολύ δύσκολη αλλά εξίσου σημαντική νίκη με 73-70.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 33-29, 53-48, 73-70

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.