Η Κροατία νίκησε την Ουκρανία με 90-85 και πήρε την πρόκριση για την φάση νοκ άουτ των “16” του Ευρωμπάσκετ. Ο Bojan Bogdanovic ήταν ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης πετυχαίνοντας 27 πόντους, έχοντας 4/11 δίποντα, 4/5 τρίποντα και 7/9 βολές. Επίσης, πήρε 7 ριμπάουντ ( 7 αμυντικά), μοίρασε 3 ασίστ, και έκανε και 3 κλεψίματα. Ο συμπαίκτης του Krunoslav Simon ήταν αυτός που καθόρισε την εξέλιξη του παιχνιδιού, αφού όταν η ομάδα του βρέθηκε στην τέταρτη περίοδο πίσω στο σκορ, εκείνος ευστόχησε σε δύο συνεχόμενα τρίποντα και οι Κροάτες πήραν ξανά το προβάδισμα και τελικά το ροζ φύλλο.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Κροάτες δημιούργησαν μία διαφορά έντεκα πόντων (45-34), όμως η μαχητική Ουκρανία πάλεψε και επέστρεψε στο παιχνίδι κλείνοντας το ημίχρονο με 45-42, με κορυφαίο παίκτη των Ουκρανών τον Volodymyr Herun.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Damir Mulaomerovic προσπάθησε να χτίσει μία νέα διαφορά – οκτώ πόντων- με 61-53.

Στο 0:31 της τρίτης περιόδου, ο Vyacheslav Bobrov σούταρε σουτ τριών πόντων και η Ουκρανία προηγήθηκε με 65-67, διατηρώντας το προβάδισμα ως το 4:27 της τέταρτης περιόδου με 78-79, για να απαντήσει ο Simon από την μεριά των Κροατών και να κάνει το σκορ 81-79 και οι γηπεδούχοι να φτάσουν στην τελική επικράτηση.

Κορυφαίοι παίκτες των ηττημένων ήταν ο Volodymyr Herun και ο Sviatoslav Mykhailiuk.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 45-42, 67-67, 90-85