Με εξαιρετικό τον Γιάνις Στρέλνιεκς και «όργια» από τον Κρίσταπς Πορζίνγκις η Λετονία ήταν επιβλητική απέναντι στο Βέλγιο παίρνοντας την νίκη με 92-64.

Μόλις δύο δεκάλεπτα χρειάστηκαν για την Λετονία ώστε να πάρει την πρώτη της νίκη στο τουρνουά. Αρχικά φάνηκε να δυσκολεύεται απέναντι στο Βέλγιο που ήταν αρκετά εύστοχο στην αρχή του παιχνιδιού, με αποτέλεσμα να προηγείται στα πρώτα δέκα λεπτά με 24-25. Ακολούθησε η αντεπίθεση των Λετονών όμως, που με σερί 15-3 στα επόμενα 7 λεπτά (!) πήρε διψήφια διαφορά την οποία αύξησε πιο πολύ μέχρι το ημίχρονο (47-33). Το Βέλγιο όμως ξαναμπήκε στο παιχνίδι και με τρίποντο στο 31′ έφτασε την διαφορά στους 5 πόντους (63-58). Εκεί όμως η αποφασιστικότητα των γηπεδούχων διέλυσε τους αντιπάλους της και με ένα απίστευτο 23-0 (από 63-58 σε 86-58 σε 5 λεπτά) πήρε εύκολα τη νίκη και με μεγάλη διαφορά η οποία δεν άλλαξε με το τελικό σκορ να είναι το 92-64.

Από τους νικητές κορυφαίοι ήταν ο νέος παίκτης του Ολυμπιακού, Γιάνις Στρέλνιεκς, με 9 πόντους, 13 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ οι Πορζίνγκις και Τίμα ήταν συγκλονιστικοί με 27 πόντους. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ερβέλ είχε 12 πόντους.

Tα δεκάλεπτα: 24-25, 47-33, 63-55, 92-64.

Λετονία: Πορζίνγκις 27 (6ριμπ., 8/13 2π., 2ασ., 2κλ., 1κοψ.), Μπλουμς 2, Ντάιρις Μπέρτανς 10 (5ριμπ., 4ασ., 2/3 3π.), Τίμα 27 (7ριμπ., 4/8 3π.), Σμιτς 2, Γιανίτσενοκς, Στρέλνιεκς 9 (13ασ., 2 ασ., 1κλ., 1τρ.), Σκέλε, Γκραζούλις 6, Πέινερς 4, Μέιερς 5.

Βέλγιο: Λεκόμ 3 (1), Βαν Ρόσομ 2, Ερβέλ 12 (1), Μουεμά 7 (1), Ταμπού 6 (1), Σερόν 8, Σαλουμού 4 (1), Ζιλέ 9 (1), Ντε Ζέου 7, Τουμπά, Μπακό 6.