Το πρώτο από τα δύο απαραίτητα βήματα για την επικύρωση της πρόκρισής της στην επόμενη φάση του φετινού Eurobasket έκανε το απόγευμα της Τρίτης (6/9) η Λιθουανία (1-3), η οποία έκαμψε με 87-64 την αντίσταση της σαφώς πιο αδύναμης και δίχως ακόμα νίκη Ουγγαρίας (0-4) για την 4η αγωνιστική του 2ου ομίλου και πλέον χρειάζεται απλά μια νίκη στην τελευταία στροφή με τη νέμεσή της Βοσνία (2-2) για να αρπάξει αυτή το πολυπόθητο εισιτήριο για τη φάση των 16.

Μετά από την πρώτη διαδικαστική πρώτη περίοδο αλλά και τα αρχικά λεπτά της δεύτερης, η Λιέτουβα άρχισε να βρίσκει τα πατήματά της και με ένα πολύ ηχηρό επί μέρους σκορ της τάξης του 0-13 κατάφερε να ξεφύγει αρχικά με 12 πόντους (29-41) και στη συνέχεια ακόμα και με 15 (33-48) ακριβώς με τη λήξη του ημιχρόνου με δύσκολο γκολ φάουλ του Jokubaitis «καθαρίζοντας» από νωρίς την υπόθεση «νίκη».

Για τους νικητές, η τριάδα των Sabonis (19 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Valanciunas (21 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Jokubaitis (10 πόντοι, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ) είχαν ξεχωρίσει φτάνοντας σε διψήφιες αποχρώσεις στο σκοράρισμά τους ήδη από το πρώτο ημίχρονο, ενώ ο Grigonis του Παναθηναϊκού τελείωσε το ματς με 15 πόντους (5-9 σουτ, 3-6 τρίποντα), 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 23 λεπτά παρουσίας.

Από την άλλη μεριά, για τους Ούγγρους που δίχως τον τραυματία Hanga δεν είχαν ιδιαίτερες ελπίδες ξεχώρισε κυρίως ο Perl με 16 πόντους και 4 «σκουπίδια».

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 33-48, 52-75, 64-87

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.