Αν και στα χαρτιά περιμέναν περισσότερα εμπόδια, οι Γάλλοι παρουσιάστηκαν τρομεροί σε ενέργεια και άμυνα κόντρα στην Εθνική ομάδα της Πολωνίας και κερδίζοντας εν τέλει με το ευρύ 95-54 κατάφεραν να γίνουν οι πρώτοι ομάδα που κλείνει ένα εισιτήριο για τον Τελικό του Eurobasket 2022, εκεί όπου περιμένει πλέον έναν εκ των Γερμανίας και Ισπανίας που κοντράρονται αργότερα (16/9 – 21:30)!

Η Γαλλία ήταν η απόλυτη κυρίαρχος της αναμέτρησης στα πρώτα της λεπτά, με την ομάδα του Κολέτ να βρίσκει πάρα πολλές λύσεις τόσο στην άμυνα όσο και στα βασικά του μπάσκετ (ριμπάουντ, rim protection) με το αγαπημένο του big ball με Poirier στο 4 και τον Fall του Ολυμπιακού στο 5. Μάλιστα, με το εν λόγω δίδυμο στο παρκέ, η Γαλλία έτρεξε ένα μεγαλεπήβολο 0-7 σερί κόντρα στους εξαιρετικά μονοδιάστατους Πολωνούς -που έμειναν στο 0 για κάτι περισσότερο από 3 αγωνιστικά λεπτά- και κατάφερε να βρεθεί ακόμα και στο +11 (9-20) στο 12ο λεπτό!

Mάλιστα, ακόμα και με την παρουσία του -εξαιρετικά άγαρμπου- Gobert, η Γαλλία συνέχιζε να βρίσκει λύσεις στα μετόπισθέν της, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να κρατάει στα πρώτα 16 λεπτά της συνάντησης τον αντίπαλό της μόλις στους 14 πόντους με 19% εντός πεδιάς (5-26 σουτ) και 30% από την περίμετρο (3-10 τρίποντα)! Την ίδια στιγμή, εκείνοι, αν και δεν έπαιζαν σπουδαίο μπάσκετ επιθετικά, είχαν βρει 13 περισσότερους πόντους και ελέγχοντας πλήρως τη μάχη των ριμπάουντ (19 έναντι 11) και έμοιαζαν με το απόλυτο φαβορί (ήταν ήδη φυσικά) για την πρόκριση στον τελικό του Eurobasket!

Μπορεί η γραμμή των «ψηλών» ήταν η κύρια πρωταγωνίστρια -με την έλευση του Yabusele στο παρκέ να την αναβαθμίζει ακόμα περισσότερο με την αθλητικότητα και την ικανότητά του στο switchability- αλλά άξια αναφοράς ήταν και η παρουσία των «κοντών» των Γάλλων, οι οποίοι με την τρομερή πίεση που ασκούσαν συνεχώς στους Πολωνούς χάρισα στη χώρα τους πλήθος κλεψιμάτων και εύκολων πόντων στο αντίπαλο μισό του παρκέ -κάτι που έφερε την αρμάδα του Κολέτ ακόμα και σε νταμπλ σκορ στην απόστασή της λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους (16-32 στο 18′) -με το εύκολο tip in του Gobert λίγο πριν το τέλος να κλείνει το ημίχρονο στο 18-34!

Μετά την ανάπαυλα και στην 3η περίοδο -τη χειρότερη μέχρι στιγμής στο τουρνουά για τους Γάλλους-, οι Πολωνοί όχι απλά δεν κατόρθωσαν να μειώσουν σημαντικά ή να βρουν αρκετές λύσεις επιθετικά αλλά είδαν την απόσταση να ανέρχεται ακόμα και στους 27 πόντους (25-52) -με τους Albicy και Tarpey να βάζουν εξαιρετικά δύσκολα στους Slaughter και Ponitka που μέχρι και το 23ο λεπτό είχαν κολλήσει στα 6-18 σουτ και τα 6 λάθη…
Από την άλλη μεριά, το απόλυτο φαβορί της συνάντησης συνέχιζε να βρίσκει σωρεία πόντων μέσω της καλής του άμυνας σε περιφέρεια και ρακέτα (23 από τους 54 πόντους μέχρι το 27′ από λάθη και τρανζίσιον), ενώ όσο περνούσε η ώρα και έμοιαζαν άτρωτοι στα μετόπισθεν είχαν την υπομονή και την αυτοπεποίθηση να κυκλοφορήσουν τη μπάλα και να βρουν λύσεις από την περιφέρεια -με τον Yabusele να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής στο τρίτο δεκάλεπτο με 7 σερί πόντους (22 συνολικά με 4-6 τρίποντα) «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το ματς κάνοντας το 30-59!

Στην 4η και τελευταία περίοδο, η κατάσταση ξέφυγε ακόμα περισσότερο, με τους απίθανους σήμερα Γάλλους να φτάνουν εύκολα και απλά ακόμα και στο +35 (36-71) στο 31′ έπειτα από μια εξαίσια πάσα και ένα πολύ άνετο καλάθι του Fall κάτω από το καλάθι. Μέχρι και αυτό το χρονικό σημείο, οι Γάλλοι είχαν πετύχει σχεδόν τόσα καλάθια όσοι και οι πόντοι των αντιπάλων τους (28 έναντι 36), τους οποίους και είχαν εγκλωβίσει στο θλιβερό 27% σε 48 σουτ και στο 25% από την περίμετρο σε 24 σουτ, ενώ την ίδια στιγμή έκαναν ό,τι ήθελαν στις δύο ρακέτες με 13 περισσότερα ριμπάουντ (32 έναντι 19)!

Τα δεκάλεπτα: 9-15, 18-34, 36-64, 54-95

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας EΔΩ.