Αν και ήταν το ακλόνητο φαβορί ήδη πριν από την έναρξη της αναμέτρησης, στην οποία ξεκίνησε πολύ δυναμικά, η Σερβία υπέγραψε ένα από τα μεγαλύτερα κάζο της σύγχρονης μπασκετικής της ιστορίας χάνοντας από την εξαιρετικά παθιασμένη Ιταλία με 94-86 -με την… τρελοομάδα του Pozzecco, με την πρώτη της νίκη διαχρονικά κόντρα στο συγκρότημα των Βαλκανίων σε EuroBasket, να περνάει στην τελική 8άδα του Βερολίνου, εκεί όπου θα βρει τη γεμάτη αλλά όχι άτρωτη Γαλλία!

Ακόμα και αν τα παιχνίδια στην έδρα τους έχουν περάσει πλέον προ πολλού, οι γείτονες από την δεύτερη περίοδο και έπειτα μπήκαν με κίνητρο και ψυχολογία οικοδεσπότη στο παρκέ και όχι απλά ξεπέρασαν τάχιστα τα συμπαθητικά κατά τους σερί των Βαλκάνιων αλλά σταδιακά ανέκτησαν και το πάνω χέρι στη συνάντηση.
Εγκλωβίζοντας μάλιστα τους Σέρβους με πολύ πάθος και όρεξη στα δικά τους μετόπισθεν στους μόλις 40 πόντους από το 10ο λεπτό μέχρι και το 33ο (1.7 πόντοι ανά λεπτό, 2 πόντοι ανά λεπτό εκείνοι) κατόρθωσαν να περάσουν και μπροστά στο σκορ στις απαρχές της 4ης και καθοριστικότερης όλων περιόδου με 68-69 χάρις σε τρίποντο του Spissu των 6 τριπόντων σε 9 απόπειρες!

Αυτή ήταν και η αρχή του κακού για τους πολυδιαφημισμένους Σέρβους, οι οποίοι όχι μόνο δεν πέρασαν ξανά μπροστά στα επόμενα λεπτά, αλλά αντίκρισαν και τον αντίπαλό τους με ένα τεράστιο 2-13 επί μέρους σκορ από το 31ο λεπτό μέχρι και το 34ο να φτάνει ακόμα και το +12 (70-82) με back to back τρίποντα του υπερπολύτιμου Polonara (15 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα)!

Από τότε μέχρι και τα ύστατα λεπτά της συνάντησης, οι Σέρβοι του 41% μόλις εντός πεδιάς και των 15 πόντων από δικά τους λάθη όσο και αν προσπάθησαν δεν κατάφεραν να αλλάξουν τίποτα ριζικά, με τους Ιταλούς του 43% σε 35+ τρίποντα να προχωρούν στην πρώτη πραγματικά μεγάλη έκπληξη του θεσμού πετώντας εκτός δράσης ένα από τα απόλυτα φαβορί όχι μόνο για ένα μετάλλιο αλλά και για το χρυσό.

Τα δεκάλεπτα: 28-20, 51-45, 68-66, 86-94

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.