Αν και έκανε τα εύκολα δύσκολα χάνοντας μια τεράστια διαφορά της τάξης των 23 πόντων στην 3η περίοδο, η Πολωνία κατάφερε να κάνει την έκπληξη του τουρνουά κόντρα στη Σλοβενία, την οποία και κερδίζοντας με 90-87 έκλεισε ένα εισιτήριο για την 4άδα του Eurobasket!

Στο πρώτο ημίχρονο, όλη η ιστορία είχε να κάνει με την ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ Πολωνία, η οποία ούσα εξαιρετική σε κάθε μήκος του παρκέ και εκκινώντας την αναμέτρηση… καυτή με 8-17 τρίποντα (47% ευστοχία) και 12-20 δίποντα (60% ευστοχία) όχι απλά έβαλε δύσκολα στη θεωρητικά ανώτερη Σλοβενία αλλά ήταν έτοιμη να την ρίξει στο καναβάτσο αποκτώντας ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ αποστάσεις ακόμα και άνω των 20 πόντων!

Συγκεκριμένα, αν και η 1η περίοδος ήταν πολύ κοντά στο σκορ (26-29), οι τυπικά φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν συγκλονιστικοί στη 2η όπου με ένα μαγικό επί μέρους σκορ της τάξης του 2-22 (!) έκαναν το +3 (29-32) +23 (31-54) και έμοιαζαν πλέον με τα απόλυτα αφεντικά της μονομαχίας του Βερολίνου!
Απόλυτος πρωταγωνιστής σ’ αυτό το διάστημα δεν ήταν άλλος από τον Ponitka που κινείτο στα όρια του τριπλ νταμπλ με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ, με τους Πολωνούς να κάνουν ό,τι θέλουν στο 2ο δεκάλεπτο με 29 πόντους, 53% ευστοχία σε 19 σουτ, 56% ευστοχία σε 9 τρίποντα, 8 ασίστ σε 10 καλάθια αλλά και +7 στα ριμπάουντ!

Ωστόσο, το παραμύθι ήταν πολύ καλό για να κρατήσει για πάντα, με την ανώτερη, πιο γεμάτη και πιο ποιοτική Σλοβενία να σοβαρεύεται στην 3η περίοδο και βγάζοντας από την εξίσωση του αγώνα τον αντίπαλό της -ο οποίος έμεινε στους 3 πόντους με 0-9 σουτ και 0-8 τρίποντα μέχρι και το 29ο λεπτό- κατόρθωσε να μειώσει ακόμα και στον πόντο (60-61) και να βάλει… φωτιά σε ένα ματς που έμοιαζε χαμένο!
Ουσιαστικά, με τους Cancar (17 πόντοι, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Doncic (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ) να τους οδηγούν, οι Σλοβένοι πήραν ξανά στα χέρια τους τον ρυθμό της μονομαχίας και μέχρι και το 30′ έμοιαζαν, αν όχι το φαβορί, πολύ κοντά στη νίκη -με το μεγάλο τρίποντο του Blazic 5” πριν την εκπνοή της 3ης περιόδου να κάνει το ματς ακόμα πιο… ακατάλληλο για καρδιακούς (63-64)!

Αν και η Σλοβενία είχε πλέον ξεκάθαρα στα χέρια της πλέον τα ηνία της συνάντησης και πέρασε και μπροστά στο σκορ ήδη από τα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου, το ντέρμπι καλά κρατούσε στο Βερολίνο -με τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού Slaughter (11 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα) να μειώνει ξανά στον πόντο για την Πολωνία με ένα μεγάλο τρίποντο (74-73) στο 34′, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση θα σκόραρε με έμμεσο τρίποντο ξανά για το 74-76.
Λίγο αργότερα μάλιστα, η Πολωνία έτρεξε ένα μεγάλο 2-8 επί μέρους σκορ και με 4 σερί πόντους των απόλυτων πρωταγωνιστών της, των Ponitka και Slaughter ξέφυγε και πάλι με 8 πόντους (76-84) περίπου 2.5 λεπτά πριν το φινάλε -με τον αντίπαλο να χάνει στο μεσοδιάστημα και τον Doncic με το 5ο του φάουλ!

Τα δεκάλεπτα: 26-29, 39-58, 63-64, 87-90

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.