Με τον Korkmaz να ντύνεται… Σούπερμαν και να «καθαρίζει» το ματς με 5 δικούς του πόντους το ματς στο φινάλε, η Τουρκία έριξε στο καναβάτσο το ανώτερο μέχρι και εκείνη τη στιγμή Μαυροβούνιο στην Τιφλίδα με 72-68 και έγιναν η δεύτερη ομάδα του 1ου ομίλου μετά την Ισπανία που εκκινεί με νίκη το Eurobasket 2022.

Ουσιαστικά, αν και… εξαφανίστηκε από τα παρκέ στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους χαρίζοντας απλόχερα τη δυνατότητα στους Τούρκους να τρέξουν ένα ηχηρό 12-0 σερί και να ξεφύγουν μέχρι και με 10 πόντους (41-31) μέχρι και το φινάλε του ημιχρόνου, με κύριους πρωτεργάτες τους Dubljevic και Simonovic το Μαυροβούνιο κατάφερε να επιστρέψει άμεσα στο ματς.
Έτσι, με ένα δικό του μεγάλο σερί της τάξης του 0-8 κατόρθωσε να κάνει το 41-31 41-39 και να δει με άλλο μάτι του ντέρμπι της Τιφλίδας.

Μάλιστα, σκοράροντας 35 πόντους (31 στο πρώτο μέρος) μέχρι και το 36ο λεπτό, το Μαυροβούνιο πέρασε και μπροστά στο σκορ, με τον Dubljevic να ευστοχεί σε αμαρκάριστο τρίποντο από την κορυφή για το 61-66 τέσσερα λεπτά πριν την εκπνοή.

Ωστόσο, η ομάδα του Ataman είχε διαφορετική άποψη και δεχόμενη μόλις 2 πόντους στα επόμενα 3.5 λεπτά κατάφερε αρχικά να μειώσει δις στον πόντο και στη συνέχεια να περάσει και μπροστά στο σκορ (69-68) με λέι απ του Korkmaz 24” πριν το τέλος!
Στη συνέχεια, οι τυπικά φιλοξενούμενοι είδαν τον Mihailovic να αστοχεί σε καλάθι νίκης 5” πριν το τέλος, με τους Τούρκους μάλιστα να κερδίζουν τη μπάλα έπειτα από επιθετικό φάουλ του Simonovic, με τον… καυτό Korkmaz να ευστοχεί με τη λήξη σε δικό του τρίποντο για το τελικό 72-68!

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 41-31, 53-53, 72-68

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.