Σταματημό δεν έχει η εθνική Ισπανίας η οποία σημείωσε το 7/7 στα φιλικά προετοιμασίας της ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων, επικρατώντας με 105-85 της Αργεντινής. Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τον Πάου Γκασόλ και την… παρέα του, οι οποίοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά. Η ευστοχία από την περιφέρεια (51,9% στα τρίποντα) και η κυριαρχία στα ριμπάουντ ήταν δύο από τα στοιχεία που έδωσαν την εύκολη νίκη στους Ίβηρες.

Το μόνο που χρειαζόμαστε είναι η υγεία“, δήλωσε ο Σέρτζιο Σκαριόλο μετά το ματς και συνέχισε: “Το ηθικό είναι υψηλό και είμαστε αισιόδοξοι”.

Η Ισπανία θα δώσει ένα ακόμα φιλικό πριν τους Ολυμπιακούς Αγώνες, ίσως το πιο δυνατό από όλα ως τώρα, αφού θα υποδεχθεί στη Βαρκελώνη την εθνική ομάδα της Αμερικής.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Γκασόλ Π. 17 (1), Φερνάντεζ 12 (4), Ναβάρο 10 (2), Καλντερόν 16 (2), Ρέγιες 10, Κλαβέρ 13 (3), Σαν Εμετέριο 10 (1), Γιούλ 9 (1), Ιμπάκα 6, Σάδα 2.
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ: Σκόλα 18, Τζινόμπιλι 19 (3), Καμπάτζιο, Πριτζιόνι 9 (1), Γκουτιέρεζ 7, Ντελφίνο 14 (3), Λίβα, Γκουτιέρεζ Λ. 2, Νοτσιόνι 16 (2).