Εστω και δύσκολα, η Βραζιλία έφτασε τις δύο νίκες σε ισάριθμους αγώνες, επικρατώντας της οικοδέσποινας Μεγάλης Βρετανίας με 67-62. Οι Βρετανοί ξεκίνησαν πολύ καλά τον αγώνα, επιτρέποντας στους Βραζιλιάνους να σκοράρουν μόνο τέσσερις πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Ωστόσο επιθετικά δεν τα πήγαν το ίδιο καλά, αφού πέτυχαν σε εκείνο το διάστημα μόλις 11 πόντους.

Στη συνέχεια το παιχνίδι απέκτησε καλύτερο ρυθμό και όσο περνούσε η ώρα η Βραζιλία έβρισκε τα πατήματα της. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο με το χαμηλό 27-27, ενώ η τρίτη περίοδος έδωσε το πάνω χέρι στο σκορ στη Βραζιλία.

Στην τελευταία περίοδο οι οικοδεσπότες με τη βοήθεια και του κόσμου τους προσπάθησαν και κατάφεραν με δύο τρίποντα του Ντενγκ να περάσουν μπροστά με 57-56 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, όμως η Βραζιλία ήταν ψύχραιμη και πήρε τη δεύτερη νίκη της στο τουρνουά.

Τα δεκάλεπτα: 11-4, 27-27, 43-48, 62-67
ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ: Λόρενς, Λένζλι 3 (1), Μενσά-Μπονσού 13, Σάλιβαν 2, Ντενγκ 12 (2), Αρτσιμπαλντ 1, Φρίλαντ 9, Ρέινκινγκ 13 (3), Κλαρκ 9 (1), Τζόνσον.
ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Μασάδο 2, Νέτο, Τέιλορ 2, Γκαρσία 2, Χουέρτας 13 , Μπαρμπόσα 7 (1), Βαρεζάο 8, Τζιοβανόνι, Νενέ 4, Σόουζα 8 (2), Σπλίτερ 21.