Σκούρα τα βρήκε η ομάδα γυναικών της Ρωσίας απέναντι στον Καναδά, αν και στο τέλος εκείνη κατέκτησε τη νίκη με 58-53. Με ένα ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο και την έμπειρη Μπέκι Χάμον να… οδηγεί την επίθεση, η Ρωσία κατάφερε να αποσπάσει το ροζ φύλλο αγώνα στην πρεμιέρα του Β’ ομίλου στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Μέχρι και το τρίτο δεκάλεπτο, ο Καναδάς είχε το πάνω χέρι στο σκορ. Όμως η αντεπίθεση της Ρωσίας και η κούραση του Καναδά έφεραν την ανατροπή στο σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 30-24, 43-37, 53-58.
ΚΑΝΑΔΑΣ (ΜακΝιλ): Φίλιπς 4, Γκαμπριέλ, Θόρμπορν 7, Πιλιπάιτας 5 (1), Σμιθ 20 (5), Αγίμ 4, Τάτχαμ, Ακόνγια 3, Μέρφι 3 (1), Τάτχαμ Τ. 4, Έιμπρι 3 (1).
ΡΩΣΙΑ (Σοκολόφσκι): Αρτεσίνα 2, Μπελγιάκοβα 2, Βοντοπγιάνοβα 3, Κούζινα, Ντανιλότσκινα 10 (2), Χάμον 14, Κόρστιν 2, Βιερού 9, Οσίποβα 6, Πετράκοβα 9 (1), Ζχέντικ, Γκριβάεβα.