Όταν οι Αμερικανοί βασίζονται αποκλειστικά στο τρίποντο (όπως συνέβη μέχρι σήμερα στο Τόκιο), είναι ευάλωτοι. Όταν παίζουν άμυνα, δεν μπορούν να ηττηθούν από κανέναν. Έτσι απλά. Αυτό φάνηκε περίτρανα και στον πρώτο ημιτελικό των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο, καθώς οι ΗΠΑ έβγαλαν τρομερή ενέργεια στην άμυνα όταν βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο και παρέσυραν στο διάβα τους την Αυστραλία με 97-78, παίρνοντας το πρώτο “εισιτήριο” για τον τελικό.

Ο παίκτης που έδειξε το δρόμο (σε επίθεση και άμυνα) στις ΗΠΑ δεν ήταν άλλος από τον Kevin Durant (23 πόντοι, 9 ριμπάουντ). Ο σούπερ σταρ των Brooklyn Nets κράτησε τους Αμερικανούς με προσωπικά καλάθια στο 1ο ημίχρονο και μαζί με τον Jrue Holiday (11 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ) και τον Devin Booker (20 πόντοι) βοήθησαν τους Αμερικανούς να ανατρέψουν διαφορά 15 πόντων και να φτάσουν εν τέλει εύκολα στη νίκη.

Ο Patty Mills (15 πόντοι, 8 ασίστ) και ο Dante Exum (14 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ των Αυστραλών, οι οποίοι είχαν σταθερά το προβάδισμα σε όλο το 1ο ημίχρονο μετά το αρχικό 2-0 των ΗΠΑ και προηγήθηκαν 23-33 στο 14′. Οι “μπούμερς” έπαιξαν μάλιστα υποδειγματικό μπάσκετ για 15 λεπτά και έμοιαζαν έτοιμοι για τη μεγάλη έκπληξη, όταν προηγήθηκαν με 26-41 στο 15’. Η συνέχεια όμως ήταν διαφορετική.

ΧΩΡΙΣ ΚΑΛΑΘΙ ΓΙΑ ΣΧΕΔΟΝ 8 ΛΕΠΤΑ ΟΙ ΑΥΣΤΡΑΛΟΙ

Οι Αμερικανοί έπαιξαν με μεγάλη ενέργεια στην άμυνα από εκεί και πέρα, κατόρθωσαν να κλείσουν το 1ο ημίχρονο με επιμέρους 16-4 στα τελευταία πέντε λεπτά και να μαζέψουν έτσι τη διαφορά (42-45). Μετά την ανάπαυλα, η ομάδα του Gregg Popovich ήταν εντυπωσιακή. Σε άμυνα κι επίθεση. Στο 22’ οι ΗΠΑ ανέκτησαν το προβάδισμα (46-45) για πρώτη φορά μετά το 2-0 και στη συνέχεια απλά… ποδοπάτησαν την Αυστραλία, με βάση το σερί 19-0 που “έτρεξαν” από το 18’ έως το 24’.

Όταν το πήραν απόφαση, οι ΗΠΑ έπαιξαν τόσο καλή άμυνα, που κράτησαν χωρίς καλάθι την Αυστραλία για 7 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα (από το 16’ έως το 24’), κάνοντας ένα επιμέρους σκορ 28-4 σε αυτό το χρονικό διάστημα! Κάπως έτσι απελευθερώθηκαν και στην επίθεση και το ταλέντο τους φρόντισε για τα υπόλοιπα. Η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 2ο ημίχρονο και έμεινε σταθερά σε διψήφια τιμή από το 28’ και ύστερα, φτάνοντας μέχρι και το +23 στο 33’ (84-61).

Όλα άρχισαν βέβαια από την άμυνα. Μία άμυνα που κράτησε την Αυστραλία στο 41% και βοήθησε τις ΗΠΑ να κερδίσουν τις μάχες των ριμπάουντ (44-29), να βάλουν 38 πόντους μέσα από τη ρακέτα και να δεχτούν μόνο 24, από μία ομάδα που είχε 35,5 κατά μέσο όρο μέχρι σήμερα στο τουρνουά.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 42-45, 74-55, 97-78

ΗΠΑ (Popovich): Adebayo 3 (8 ριμπάουντ), Booker 20 (4/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Durant 23 (9/12 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Grant, Green 2, Holiday 11 (8 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Johnson, LaVine 9 (1), Lillard 5, McGee 4, Middleton 11 (1), Tatum 9 (3).

Αυστραλία (Goorjian): Dellavedova, Exum 14 (2), Goulding 8 (2), Green, Ingles 7 (1), Landale 11, Mills 15 (2/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα), Reath 3, Sobey 5 (1), Thybulle 6 (4 λάθη).

Διαβάστε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

* Οι ΗΠΑ έκαναν το 9-0 κόντρα στην Αυστραλία σε Ολυμπιακούς Αγώνες, έχοντας κερδίσει μάλιστα όλα τα παιχνίδια με διψήφιες διαφορές και με 24,3 πόντους κατά μέσο όρο. Οι δύο χώρες αναμετρήθηκαν για πρώτη φορά το 1964.