Τα τρίποντα έκαναν πάλι τη διαφορά για τις ΗΠΑ. Οι Αμερικανοί βρέθηκαν σε τρομερή μέρα από την περίμετρο, ευστόχησαν σε 20 από τα 42 τρίποντα που επιχείρησαν και νίκησαν εύκολα την Τσεχία 119-84, παίρνοντας αυτομάτως την πρόκριση για τους “8” του ολυμπιακού τουρνουά ανδρών του Τόκιο.

Ο Kevin Durant (23 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ) ήταν ο ηγέτης των Αμερικανών, ενώ ο Jayson Tatum τελείωσε το ματς με 27 πόντους, μετατρέποντας το ματς σε προσωπική παράσταση στην 4η περίοδο, κατά την οποία πέτυχε 17 εξ αυτών με 5/8 τρίποντα. Όπως και στο παιχνίδι με το Ιράν, έτσι και σε αυτό το μακρινό σουτ βοήθησε τις ΗΠΑ να… βγάλουν το κάρο από τη λάσπη.

Η Τσεχία μπήκε στο παιχνίδι εντυπωσιακά, προηγήθηκε 2-9 στο 2’ και 7-17 στο 5’, ενώ κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα μέχρι και το 14’. Σε εκείνο το σημείο οι Αμερικανοί προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι (34-33) με τρίποντο του Durant. O “KD” έβαλε άλλο ένα στην επόμενη επίθεση, το σκορ έγινε 39-33 στο 16’ με ένα γρήγορο σερί 10-0 και αίφνης το παιχνίδι άλλαξε.

Οι ΗΠΑ δεν έχασαν ξανά το προβάδισμα και στο 2ο ημίχρονο άνοιξαν διάπλατα τη ψαλίδα στο σκορ, αφού μετά την ανάπαυλα είχαν 13/21 τρίποντα! Κάπως έτσι στο 24’ προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (57-47) και δεν σταμάτησαν να τη διευρύνουν μέχρι το +38 στα τελευταία δευτερόλεπτα (119-81).

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 47-43, 82-60, 119-84

ΗΠΑ (Popovich): Johnson, LaVine 13 (3), Lillard 8 (2/8 τρίποντα), Durant 23 (4/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Middleton 8 (2), Grant, Tatum 27 (5/6 δίποντα, 5/10 τρίποντα), McGee 10 (4/4 δίποντα σε 4’12’’), Holiday 11 (1 τρίποντο, 3 κλεψίματα), Adebayo 6, Green 8 (2), Booker 5 (1).

Τσεχία (Ginzburg): Auda 6, Vyoral, Satoransky 12 (6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Schilb 17 (5/6 τρίποντα), Balvin 15 (6/8 δίποντα), Sirina, Peterka, Bohacik 2, Sehnal 5 (1), Palyza 7 (1), Vesely 13, Jelinek 7 (1).