“Τρικολόρ” βάφτηκε το μεγάλο ντέρμπι της δεύτερης αγωνιστικής ημέρας του Ολυμπιακού τουρνουά Ανδρών. Η ομάδα του Βινσάν Κολέ εκμεταλλεύτηκε την κούραση των αστεριών της Αργεντινής, και με τους Πάρκερ – Μπατούμ να ηγούνται των επιθετικών προσπαθειών των Γάλλων, πήρε τη νίκη με 71-64.

Οι Γάλλοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι παίρνοντας προβάδισμα εννέα πόντων (19-10) από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης. Η Αργεντινή, όμως, με τον Σκόλα να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια και τον Τζινόμπιλι να συνεισφέρει σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού “επέστρεψε” στο ματς (32-29 στο 20′).

Το παιχνίδι στην επανάληψη ήταν πραγματικό θρίλερ. Οι “τρικολόρ” διατηρούσαν ένα μικρό προβάδισμα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορούσαν να ξεφύγουν από τους Αργεντίνους, οι οποίοι παρέμεναν σε απόσταση βολής.

Στην τελευταία περίοδο η Γαλλία πήρε διαφορά εννέα πόντων (67-58) τρία λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης, κάτι που αποδείχθηκε καταλυτικό. Παρά την προσπάθεια του Τζινόμπιλι και των υπόλοιπων Αργεντινών στα εναπομείναντα λεπτά η ανατροπή δεν ήρθε κυρίως λόγω της μεγάλης αστοχίας στα σουτ τριών πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 32-29, 55-53, 71-64.
ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Σεραφέν 10, Μπατούμ 14 (3), Τραορέ 2, Πάρκερ 17, Μποκολό, Πιετρούς, Ντε Κολό 11 (3), Ντιό 2, Τουριάφ 2, Ζελαμπάλ 13 (3).
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Λάμας): Σκόλα 16, Τζινόμπιλι 26 (3), Καμπάτζο, Πριτζιόνι 7, Γκουτιέρεζ 2, Ντελφίνο 4, Λέιβα, Γκουτιέρεζ Λ., Νοτσιόνι 6, Τζέισεν 3 (1).