Ο Τόνι Πάρκερ είναι ο ηγέτης της Γαλλίας και το αποδεικνύει συνεχώς. Ο παίκτης των Σπερς οδήγησε την εθνική του ομάδα σε φιλική νίκη επί της Λευκορωσίας με 84-64, φορώντας ειδικά προστατευτικά γυαλιά, λόγω του προβλήματος που αντιμετώπισε όταν τραυματίστηκε σε καυγά μεταξύ δύο ράπερ.

Ο Πάρκερ τελείωσε τον αγώνα έχοντας 17 πόντους, 12 ασίστ και 3 ριμπάουντ, δίνοντας μάλιστα και το… σύνθημα της αναμέτρησης, αφού στα πρώτα οκτώ λεπτά αγώνα είχε σημειώσει οκτώ πόντους.

Αν και η Λευκορωσία κατάφερε να αντεπιτεθεί στη συνέχεια και να ισοφαρίσει σε 23-23, στο δεύτερο ημίχρονο η Γαλλία βρήκε και πάλι τον ρυθμό της και με τον Πάρκερ οδηγό πήρε προβάδισμα 11 πόντων (55-44]) και κάπου εκεί τελείωσαν οι ελπίδες της Λευκορωσίας για νίκη, αφού οι “τρικολόρ” είχαν πατήσει για τα καλά το γκάζι.

Πλέον, τα βλέμματα στρέφονται στο αυριανό φιλικό στο Μπερσί όπου η Γαλλία θα υποδεχθεί την Ισπανία.