Μία θέση απέμεινε ανοιχτή στους “8” του ολυμπιακού τουρνουά ανδρών μετά τα αποτελέσματα της 5ης ημέρας. Οι επτά ομάδες που προκρίθηκαν στους προημιτελικούς είναι η Γαλλία, οι ΗΠΑ, η Αυστραλία, η Ιταλία, η Σλοβενία, η Ισπανία και η Γερμανία, ενώ εκτός συνέχειας τέθηκαν η Τσεχία, το Ιράν και η Νιγηρία. Τη θέση που εκκρεμεί, λοιπόν, θα την καταλάβει μία εκ των Αργεντινή και Ιαπωνία στον αυριανό άτυπο τελικό πρόκρισης (1/8, 07:40).

Όσον αφορά στα παιχνίδια που έγιναν το Σάββατο (31/7), μόνο η Ιταλία δυσκολεύτηκε, μέχρι να καταβάλει τη Νιγηρία με 80-71, σημειώνοντας 27 πόντους από τα 19 λάθη της αντιπάλου της. Η ομάδα του Meo Sacchetti προηγήθηκε από το 8’ με διαφορά 15 πόντων (27-12), ωστόσο βρέθηκε πίσω στο σκορ με 56-64 στο τέλος της 3ης περιόδου, πριν κάνει ένα σερί 14-0 στα επόμενα επτά λεπτά και προηγηθεί με 70-64 στο 37’.

Η Αυστραλία του Patty Mills (24 πόντοι, 6 ασίστ) νίκησε τη Γερμανία 89-76, με τους Jock Landale (18 πόντοι, 7/10 σουτ) και Nick Kay (16 πόντοι, 7/10 σουτ) επίσης σε εξαιρετική μέρα. Οι “μπούμερς” έχασαν κατά κράτος τα ριμπάουντ (28-45), ωστόσο έλεγξαν το παιχνίδι σε όλο το 2ο ημίχρονο και στα μέσα της 4ης περιόδου δημιούργησαν μία διαφορά 11 πόντων (83-72 στο 36’).

Η Γαλλία δεν χρειάστηκε να φορτσάρει, προκειμένου να φτάσει στη νίκη επί του Ιράν με 69-52. Οι “μπλε” κράτησαν τους αντιπάλους τους στο 34,4%, πέτυχαν 23 πόντους στο ανοιχτό γήπεδο και δημιούργησαν από νωρίς μία μεγάλη διαφορά (46-24 στο 20’), ελέγχοντας απόλυτα το παιχνίδι μέχρι τέλους.

Τέλος, οι ΗΠΑ ξεπέρασαν το κακό 1ο δεκάλεπτο και νίκησαν εύκολα την Τσεχία 119-84 χάρις στη μεγάλη ευστοχία τους από μακρινή απόσταση (20/42 τρίποντα) και τους Kevin Durant (23 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Jason Tatum (27 πόντοι, 10/16 σουτ).

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

* Οι ΗΠΑ ισοφάρισαν την 3η καλύτερη επίδοση εύστοχων τρίποντων στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων, με τα 20 που έβαλαν κόντρα στην Τσεχία. Το ρεκόρ (29) το κατέχουν οι ίδιοι από το 2012 και έναν αγώνα με τη Νιγηρία.

* Η ομάδα του Gregg Popovich είχε ακόμα 25/31 δίποντα και 27 πόντους από λάθη αντιπάλου απέναντι στην Τσεχία.

* Η Αυστραλία μοίρασε 22 ασίστ, έκλεψε 13 φορές τη μπάλα και έκανε μόνο 6 λάθη στη νίκη επί της Γερμανίας. Η “νατσιονάλμανσαφτ” έκανε 18 λάθη και μοίρασε 14 ασίστ.

Η ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ

* Η Αυστραλία νίκησε τη Γερμανία για 5η φορά σε ισάριθμες αναμετρήσεις μεταξύ των δύο χωρών σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Η τελευταία φορά που συναντήθηκαν, πάντως, ήταν το 1992 στη Βαρκελώνη.