Τα φαβορί συνεχίζουν στο ολυμπιακό τουρνουά ανδρών. Εύκολα ή δύσκολα. Στο πιο συγκινητικό παιχνίδι της ημέρας (λόγω της αποχώρησης του Luis Scola) η Αυστραλία σάρωσε την Αργεντινή 97-59 χάρις σε ένα σερί 25-0 από το 28’ έως το 35’ και προκρίθηκε εύκολα στους “8”, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τις ΗΠΑ.

Οι Αμερικανοί δυσκολεύτηκαν για ένα ημίχρονο (βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 29-39 στο 17’), αλλά κατέβαλαν την Ισπανία με 95-81, έχοντας ηγέτη τον Kevin Durant (29 πόντοι). Ο συγκλονιστικός Ricky Rubio (38 πόντοι, 13/20 σουτ) δεν ήταν αρκετός, σε ένα ματς που συνοδεύτηκε και με το “αντίο” των Pau και Marc Gasol στην εθνική ομάδα

Η Σλοβενία κυριάρχησε στον πρώτο, χρονικά, προημιτελικό της ημέρας, καθώς συνέτριψε τη Γερμανία 94-70, με τον Zoran Dragic να βάζει 27 πόντους με 11/13 σουτ και τον Luka Doncic να φλερτάρει πάλι με το τριπλ-νταμπλ (20 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 11 ασίστ).

Αντίπαλός των Σλοβένων στους “4” του τουρνουά θα είναι η Γαλλία, η οποία έκανε τα εύκολα δύσκολα, αλλά νίκησε με 84-75 την Ιταλία των Danilo Gallinari (21 πόντοι, 10 ριμπάουντ), Simone Fontecchio (23 πόντοι). Οι Nicolas Batum (15 πόντοι, 14 ριμπάουντ), Evan Fournier (21 πόντοι) και Rudy Gobert (22 πόντοι, 10/13 δίποντα, 0 ριμπάουντ) οδήγησαν τους “μπλε”, οι οποίοι σάρωσαν τα ριμπάουντ (49-33), κράτησαν την Ιταλία στο 32,4% και προηγήθηκαν 62-48 στο 27’, πριν ισοφαρίσουν οι Ιταλοί 66-66 στο 34’. Η έκπληξη δεν έγινε πάντως…

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

* Οι ΗΠΑ είχαν 4/17 τρίποντα στο 1ο ημίχρονο του αγώνα με την Ισπανία και 9/15 στο 2ο.

* Η Σλοβενία μετράει πλέον 17 νίκες σε ισάριθμους επίσημους αγώνες με τον Luka Doncic παρόντα.

Η ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ

* Οι ΗΠΑ δεν έχουν ηττηθεί ποτέ σε Ολυμπιακούς Αγώνες από την Ισπανία. Οι δύο χώρες έχουν αναμετρηθεί μάλιστα συνολικά 12 φορές από το 1968 έως σήμερα, με τους Αμερικανούς να αριθμούν ισάριθμες νίκες.