Ο στόχος της τετράδας επιτεύχθηκε για τη Γαλλία στο ολυμπιακό τουρνουά γυναικών στο Τόκιο. Ξανά. Η Εθνική Γυναικών της Γαλλίας κατόρθωσε να προκριθεί για 3η συνεχόμενη διοργάνωση στους “4” των Ολυμπιακών Αγώνων, καθώς νίκησε την (μέχρι πρότινος αήττητη) Ισπανία 67-64 στον συναρπαστικό τέταρτο προημιτελικό της ημέρας (4/8). Επόμενη αντίπαλος των “μπλε” θα είναι η οικοδέσποινα Ιαπωνία, από την οποία είχε ηττηθεί στη φάση των ομίλων.

Η Marine Johannes (18 πόντοι) ήταν η κορυφαία της Γαλλίας, η οποία σούταρε με ποσοστό 49,1%, κράτησε την Ισπανία στο 33,8% και έδειξε χαρακτήρα στο φινάλε, όταν είδε μία διαφορά 14 πόντων (19-33 στο 16’) να κάνει φτερά. Η Ισπανία προηγήθηκε στο 36’ με 58-57 για πρώτη φορά μετά το 9’ (16-14), αλλά οι Γαλλίδες ανέκτησαν το προβάδισμα στο τελευταίο λεπτό και με την Johannes να σημειώνει το πιο κρίσιμο καλάθι στα 23’’ (62-65). Με το σκορ 64-67 και 3’’ να απομένουν η Ισπανία είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά το τρίποντο της Cazorla δεν βρήκε στόχο.

Η Astou Ndour (16 πόντοι, 11 ριμπάουντ) ήταν για άλλο ένα παιχνίδι η κορυφαία της Ισπανίας, που αν και έκανε λιγότερα λάθη (13 έναντι 19 της Γαλλίας), δέχτηκε πολύ περισσότερους πόντους από αυτά (21-12).

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 30-36, 48-55, 64-67