Την πρώτη του νίκη σε Ολυμπιακούς Αγώνες έπειτα από 69 χρόνια (το 1952 στο Ελσίνκι) σημείωσε το Βέλγιο! Η “χάλκινη” ομάδα του EuroBasket 2021 νίκησε την ισχυρή Αυστραλία 85-70, με την Emma Meesseman να κάνει ό,τι θέλει στο γήπεδο και να τελειώνει το ματς με 32 πόντους, 14/24 σουτ, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 κλεψίματα! Οι Delaere (17 πόντοι) και Allemand (16 πόντοι, 11 ασίστ) ξεχώρισαν επίσης από το Βέλγιο, το οποίο μοίρασε 25 ασίστ, έκανε μόνο 5 λάθη και ολοκλήρωσε το ματς με επιμέρους 11-27, μετατρέποντας το 59-58 (32’) στο τελικό 70-85.

Πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ (72-81) σημείωσαν την πρώτη νίκη τους στο τουρνουά οι ΗΠΑ επί της Νιγηρίας. Οι Αμερικανίδες δυσκολεύτηκαν ουσιαστικά για 14 λεπτά, αφού στη συνέχεια έκαναν ένα σερί 0-18, ξέφυγαν με 25-43 στο 19’ και ανέβασαν τη διαφορά μέχρι τους 22 πόντους στο 24’ (36-58). Οι A’Ja Wilson (19 πόντοι, 13 ριμπάουντ) και Brittney Griner (13 πόντοι, 4/4 δίποντα, 5/5 βολές, 10 ριμπάουντ) ξεχώρισαν από τις ΗΠΑ, οι οποίες κράτησαν τη Νιγηρία στο 27,4%, μάζεψαν 20 ριμπάουντ παραπάνω (61-41) και δεν τους στοίχησαν ούτε τα 25 λάθη που έκαναν.

Την έκπληξη της ημέρας διέπραξε η Ιαπωνία, καθώς νίκησε τη δευτεραθλήτρια Ευρώπης Γαλλία 74-70. Η οικοδέσποινα σούταρε με πολύ χειρότερο ποσοστό συνολικά (39,7% έναντι 46,3% των Γαλλίδων), ωστόσο είχε 11/27 τρίποντα και κατόρθωσε να πάρει τη νίκη σε ένα άκρως ανταγωνιστικό και αμφίρροπο ματς με 17 αλλαγές προβαδίσματος.

Εύκολο έργο είχε η Κίνα, που διέλυσε με 42 πόντους διαφορά το Πουέρτο Ρίκο (97-55). Η δευτεραθλήτρια Ασίας κυριάρχησε κάτω από τα δύο καλάθια (55-30 τα ριμπάουντ, 50-18 οι πόντοι μέσα από τη ρακέτα), σούταρε με ποσοστό 55,6%, μοίρασε 33 ασίστ και διατήρησε για 39’48’’ το προβάδισμα, εκτοξεύοντας τη διαφορά στη 2η περίοδο χάρις σε ένα σερί 13-0, το οποίο έκανε το σκορ 47-21 στο 17’.