Μια τεράστια νίκη κατάφερε να πετύχει τα ξημερώματα της Τετάρτης (28 Ιουλίου) η Εθνική ομάδα της Γερμανίας, η οποία επικράτησε με 99-92 της Νιγηρίας και έφτασε έτσι στην πρώτη της επιτυχία στο Τόκιο, μετά την ήττα από την Ιταλία.

Για τους νικητές υπήρχαν αρκετοί ενθαρρυντικοί πρωταγωνιστές, με τον Voigtmann να μετράει 19 πόντους και 7 ριμπάουντ όντας ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης, ενώ παράλληλα τόσο η εμφάνιση του Wagner (17 πόντοι, 3 ριμπάουντ) όσο και των Lo- Thiemann, που άγγιξαν το double double (13 πόντοι, 9 ασίστ/ 9 πόντοι, 10 ριμπάουντ) ήταν καταλυτική για τους Γερμανούς, που έχουν πλέον αρκετές πιθανότητες πρόκρισης στην οκτάδα της Ολυμπιάδας.

Το εν λόγω ματς κρίθηκε ουσιαστικά στην 4η και τελευταία του περίοδο, αφού μέχρι τότε το σκορ ήταν αρκετά κοντά (13 εναλλαγές στο προβάδισμα, 14 ισοπαλίες) -με τη χώρα της Αφρικής μάλιστα να προηγείται αρκετές φορές με 8+ πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο- όταν η Γερμανία έκανε ένα αναπάντητο 14-0 σερί και μετέτρεψε το 81-81 σε 95-81, με το επί μέρους σκορ μάλιστα να αγγίζει και το 17-5.

Από την άλλη μεριά, για τη Νιγηρία -που για ακόμα ένα ματς ένα πολλά λάθη (18)- ξεχώρισε ο συμπαίκτης του Γιάννη Αντετοκούνμπο στους Milwaukee Bucks, Nwora, με 33 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ αξίζει να αναφερθεί πως οι υπόλοιποι ΝΒΑερς του ροστερ -με εξαίρεση τον Oni των Utah Jazz που πέτυχε 15 πόντους- μέτρησαν μόλις 24 πόντους…

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης ΕΔΩ.