Η Ρωσία δεν συνάντησε αντίσταση από την Κίνα μετά το πρώτο δεκάλεπτο και πήρε μια άνετη νίκη με 73-54 στο ματς που άνοιξε την αυλαία της δεύτερης αγωνιστικής των Ολυμπιακών Αγώνων.

Οι Κινέζοι έμειναν κοντά στο σκορ μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, αφού στη συνέχεια ο Κιριλένκο και η παρέα του άρχισαν ν’ ανεβάζουν τη διαφορά στο σκορ και να “τελειώνουν” το ματς πριν το ημίχρονο.

Οι Ρώσοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 15 πόντων (40-25), βάζοντας τέλος στα όνειρα των αντιπάλων για να κάνουν την έκπληξη και ουσιαστικά στο δεύτερο ημίχρονο ήταν απλά θεατές. Αν και προσπάθησαν με τρίποντα και θεαματικά καλάθια να αλλάξουν τη ροή του αγώνα, οι Ρώσοι δεν είχαν διάθεση για… περιπέτειες.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 25-40, 39-61, 54-73.
ΚΙΝΑ (Ντόουναλντ): Ντινγκ, Λίου 2, Γιλ 9 (2), Ουάνγκ 7 (1), Ζού 5 (1), Σούν 2, Ζανγκ, Γι 16, Γκουό, Τσεν 5 (1), Ουάνγκ Ζ. 3, Ζού 5.
ΡΩΣΙΑ (Μπλατ): Σβεντ 14 (2), Μοζγκόφ 10, Καράσεφ, Φριτζόν 5 (1), Καούν 13, Βορόνοφ, Κριάπα 7 (1), Αντόνοφ, Μόνια 6, Κβοστόφ, Πονγκρασόφ 2, Κιριλένκο 16.