Η Γαλλία πήρε τη νίκη επί της Αυστραλίας με 74-70 σε ένα παιχνίδι πραγματικό ντέρμπι, που χρειάστηκε την παράταση για να αναδειχθεί ο νικητής. Με τις αθλήτριες των δύο ομάδων να αγωνίζονται σε υψηλό επίπεδο και να χαρίζουν θέαμα με το παιχνίδι τους, το ματς αποδείχθηκε ιδιαίτερα συναρπαστικό.
Η Αυστραλία ήταν αυτή που μπήκε πιο δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα τριών πόντων, δείγμα του ότι το ματς θα κρινόταν στις λεπτομέρειες.

Η αναμέτρηση κύλησε σε ρυθμούς ντέρμπι, στο οποίο καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ. Η Γαλλία είχε το ελαφρύ προβάδισμα ως την τέταρτη περίοδο, όπως η Αυστραλία απάντησε και “απείλησε” στο σκορ, με την Σνελ να σημειώνει τρίποντο πίσω από το κέντρο στη λήξη του αγώνα και να τον στέλνει στην παράταση.

Εκεί όμως, οι Γαλλίδες, δεν έχασαν την ψυχραιμία τους, είχαν περισσότερη συγκέντρωση στις επιθέσεις τους και κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 11-14, 28-27, 52-51, 65-65κ.α., 74-70παρ..
ΓΑΛΛΙΑ (Βινσέντ): Γιακούμπου 10, Μιγιέμ, Μπέικς, Γκρούντα 11, Λόουσον – Ουέιντ 11 (1), Ντούμερς 13 (3), Λεπρόν 6, Γκομίς 22 (2), Γκοντίν 1, Εν Ντονγκ, Ντιγκμπέ.
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Γκραφ): Ο’ Χέα 10, Ρίτσαρντς 4, Σκριν, Μπίσοπ, Μπάτκοβιτς 17, Χάροουερ 7 (1), Σνελ 7 (2), Τζάρι, Καμπάζ 12, Τζάκσον 13 (1)