Βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση των Ολυμπιακών Αγώνων έκανε ο Καναδάς μετά την επικράτησή του με 79-73 επί της Βραζιλίας. Το παιχνίδι είχε αρκετά… πρόσωπα, καθώς ο Καναδάς ξεκίνησε δυναμικά και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με δέκα πόντους (18-8), και στο ημίχρονο είχε στά χέρια του ακόμα μεγαλύτερη διαφορά, όμως όλα άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Βραζιλία έκανε την αντεπίθεσή της και μείωσε στους δύο πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ στις αρχές της τέταρτης περιόδου πέρασε μπροστά στο σκορ με 56-55. Όμως, ο Καναδάς δεν είχε διάθεση για… αστεία, επέβαλλε και πάλι τον ρυθμό του και πήρε τη σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 8-18, 25-39, 53-55, 73-79.
ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Ταράλο): Πίντο 4, Κόστα 3 (1), Φερέιρα 7, Ροντρίγκεζ 5, Γκουστάβο 6 (2), Σάντος 21, Ντάντας 5, Σούζα 22, Καρκαβάλι.
ΚΑΝΑΔΑΣ (ΜακΝιλ): Φίλιπς 8, Γκαμπριέλ, Θόρμπουρν 10 (1), Πιλιπάιτις 14 (2), Σμιθ 14 (2), Τατχάμ Α., Ατσόνγουα 11, Μέρφι 5 (1), Τατχάμ Τ. 13, Άουμπρι 4.