Η Γαλλία έδειξε με το καλημέρα τη μεγάλη δυναμική της, υποχρεώνοντας τις ΗΠΑ στην πρώτη τους ήττα έπειτα από 25 συνεχόμενες νίκες σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Με τη 2η εμφάνισή της στη Saitama Super Arena απλά επιβεβαίωσε ότι έχει πάει στο Τόκιο για ένα μετάλλιο, καθώς ξεπέρασε την κακή 1η περίοδο και συνέτριψε την Τσεχία 97-77, κάνοντας το 2/2 στον 1ο όμιλο του ολυμπιακού τουρνουά ανδρών.

Οι Evan Fournier (21 πόντοι, 8/13 σουτ), Nando De Colo (17 πόντοι, 8 ασίστ), Vincent Poirier (14 πόντοι, 6/7 σουτ) και Thomas Heurtel (11 πόντοι, 7 ασίστ) ξεχώρισαν από την… πυραυλοκίνητη Γαλλία, η οποία σούταρε με ποσοστό 56%, είχε 13/30 τρίποντα, πέτυχε 22 πόντους από λάθη αντιπάλου και κυριάρχησε απόλυτα μετά το 13-14’, κάνοντας μάλιστα συνολικά οκτώ καρφώματα.

Στην αντίπερα όχθη, οι Ondrej Balvin (18 πόντοι, 8 ριμπάουντ), Patrik Auda (14 πόντοι), Jan Vesely (19 πόντοι) και Tomas Satoransky (14 πόντοι, 10 ασίστ) ήταν αυτοί που διακρίθηκαν. Ωστόσο, με τους Schilb, Bohacik να έχουν μαζί 0/7 σουτ και ένα μεγαλοπρεπέστατο μηδενικό στους πόντους, ήταν δεδομένο ότι η Τσεχία των λίγων επιθετικών λύσεων, δεν θα άντεχε για πολύ απέναντι σε αυτή τη Γαλλία.

Η ομάδα του Vincent Collet δέχτηκε 28 πόντους και 8/9 τρίποντα στο 1ο δεκάλεπτο, ωστόσο προσάρμοσε την άμυνά της από εκεί και πέρα, δεν δέχτηκε ούτε ένα τρίποντο στα επόμενα 30 αγωνιστικά λεπτά (οι Τσέχοι είχαν 0/8 τρίποντα μετά την 1η περίοδο!) και μετέτρεψε τον αγώνα σε… γαλλικό πάρτι. Με ένα σερί 0-11 οι “μπλε” μετέτρεψαν το 32-27 (13’) σε 32-38 στο 15’, ξέφυγαν με 38-51 στο 20’ και όλα έγιναν εύκολα στο 2ο ημίχρονο, καθώς η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 26 πόντους στο 33’ (61-87).

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 40-51, 56-77, 77-97

Τσεχία (Ginzburg): Auda 14, Balvin 18 (6/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Bohacik, Jelinek 6 (2), Satoransky 14 (2 τρίποντα, 10 ασίστ, 4 λάθη), Schilb, Sehnal, Sirina 6 (2), Vesely 19 (9/12 δίποντα, 4 κλεψίματα, 4 λάθη), Vyoral.

Γαλλία (Collet): Albicy, Batum 9 (1), Cornelie 3 (1), De Colo 17 (3 τρίποντα, 8 ασίστ, 4 λάθη), Fall 2, Fournier 21 (5/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Gobert 6 (10 ριμπάουντ), Heurtel 11 (2 τρίποντα, 7 ασίστ, 4 λάθη), Luwawu Cabarrot 9 (2 τρίποντο, 3 κλεψίματα), Poirier 14 (6/8 δίποντα), Yabusele 5 (1).