Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι, από το οποίο ωστόσο δεν έλειψαν τα νεύρα και οι μικροεντάσεις, η Ισπανία κέρδισε με 75-70 τη Γαλλία μέσα στο Παλέ ντε Μπερσί, στο πλαίσιο της προετοιμασίας των δύο ομάδων για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου.

Οι Γάλλοι διατηρήθηκαν κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, όμως οι Ιμπάκα και Παού Γκασόλ είχαν τον πρώτο λόγο στους… “αιθέρες” και οι Ισπανοί διατηρούσαν ένα σταθερό προβάδισμα ασφαλείας κοντά στους 10 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο οι “τρικολόρ” αντεπιτέθηκαν με τη βοήθεια και του κόσμου τους, όμως στα τελευταία λεπτά οι Ιβηρες ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν τη φιλική νίκη.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Παού Γκασόλ με 22 πόντους και 10 ριμπάουντ, όσα μάζεψε και Ιμπάκα που πρόσθεσε 16 πόντους. Από τη Γαλλία, Σέραφιν και Πάρκερ είχαν 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 39-37, 49-56, 70-75.
ΓΑΛΛΙΑ: Μπατούμ 4, Κοσέρ 7 (1), Ντιαβαρά 3 (1), Πάρκερ 11, Μποκολό 2, Πιετρούς 2, Ντε Κολό 5 (1), Ντιό 8, Τουριάφ 6, Ζελαμπάλ 10 (1), Σέραφιν 12.
ΙΣΠΑΝΙΑ: Γκασόλ Π. 22 (2), Φερνάντεζ  8 (2), Ροντρίγκεζ 2, Ναβάρο 6 (1), Καλντερόν 1, Ρέγιες 7, Κλαβέρ 2, Σαν Εμετέριο 2, Γιούλ 9, Ιμπάκα 16, Σάδα.