Η Team USA μετά από δύο μέτριες εμφανίσεις στους ομίλους απέναντι σε Αυστραλία και Σερβία, διέλυσε την Αργεντινή με 105-78 και προκρίθηκε πανηγυρικά στα ημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων για 4η συνεχόμενη φορά, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Ισπανία. Οι παίκτες του κόουτς «K» ήταν πραγματικά εντυπωσιακοί από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου μέχρι το τέλος του ματς. Χαρακτηριστικό είναι ότι από το 19-9 που έχαναν έτρεξαν ένα «μαγικό» σερί 40-10 και τέλειωσαν το ματς. Απόλυτος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Κέβιν Ντουράντ με 27 πόντους και 7/9 τρίποντα. Επίσης μεγάλη στιγμή του ματς ήταν το «αντίο» του Μανού Τζινόμπιλι στην Εθνική Αργεντινής, πιθανότατα θα ακολουθήσουν τον ίδιο δρόμο και οι Σκόλα,Νοτσιόνι και Ντελφίνο.

Το φιλμ του αγώνα

Στην αρχή του αγώνα η Αργεντινή μπήκε «ζεστή» στο ματς και έκανε ότι ήθελε στο παρκέ με τους Τζινόμπιλι και Καμπάτσο να πρωταγωνιστούν. Το αρχικό 6-2 στο 2′ έγινε 14-7 στο 5′ και τότε ο κόουτς Σιζέφσκι πήρε το πρώτο τάιμ άουτ του ματς. 3′ πριν το τέλος του ημιχρόνου οι Αμερικανοί έτρεξαν ένα 7-0 σερί και από το -10 (19-9) μείωσαν σε 19-16 και από εκείνη την στιγμή και μετά ξεκίνησε το «πάρτι» τους. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 26-21 υπέρ των ΗΠΑ με το σερί να είναι 17-2 με πρωταγωνιστή τον Κέβιν Ντουράντ (13π). Στη δεύτερη περίοδο η Team USA ξεκίνησε από εκεί που σταμάτησε και μεγάλωσε το σερί της σε 27-2 και πήρε ένα πολύ μεγάλο προβάδισμα (36-21) στα 2′ πρώτα λεπτά. Μάλιστα η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +18 (45-27) με τρίποντο του Τζορτζ (9π.). Οι ΗΠΑ πάντως δεν σταμάτησαν εκεί και έστειλαν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (51-29)  και κάπου εκεί το ματς ουσιαστικά είχε κριθεί παρότι ήταν νωρίς στο παιχνίδι. Το ημίχρονο έληξε 56-40, αλλά αυτό το -16 να είναι τιμητικό για την Αργεντινή.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Κέβιν Ντουράντ μπήκε ζεστός και με 2/2 τρίποντα και άλλο ένα του Καρμέλο Άντονι η Team USA κρατούσε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (67-45). Από την πλευρά της Αργεντινής ο μόνος που πάλευε ήταν ο Τζινόμπιλι (13π.). Στη συνέχεια του τρίτου δεκαλέπτου οι Αμερικανοί έριξαν τον ρυθμό του ματς και οι Αργεντίνοι το μόνο που προσπαθούσαν ήταν να μειώσουν το σκορ (74-55). Με τη λήξη της περιόδου η διαφορά πήγε στο μεγαλύτερο σημείο (87-61) με τις ΗΠΑ να προσφέρουν θέαμα. Το τελευταίο μέρος του αγώνα ξεκίνησε με τις ΗΠΑ να συντηρούν τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα (91-65) 8 λεπτά πριν από το φινάλε του προημιτελικού. Στα υπόλοιπα 5′ λεπτά του ματς οι Αμερικανοί το μόνο που έκαναν ήταν να διασκεδάζουν το ματς και να είναι χαλαροί με τους παίκτες του κόουτς Ερνάντεζ να προσπαθούν να μειώσουν το σκορ (94-71). Πάντως highlight των τελευταίων λεπτών ήταν τα πανηγύρια των φίλων της Αργεντινής στις εξέδρες που επευφημούσαν τους παίκτες της ομάδας και ειδικότερα τους Τζινόμπιλι, Σκόλα, Νοτσιόνι και Ντελφίνο. Τελικό σκορ 105-78 και η Team USA πανηγυρίζει μία εύκολη αλλά και σπουδαία πρόκριση στην ημιτελική φάση του Ολυμπιακού τουρνουά.

Πρωταγωνιστές των νικητών ήταν ο «απολαυστικός» Κέβιντ Ντουράντ που είχε 27 πόντους (7/9τριπ.), 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ο Τζορτζ με 17 πόντους (7/9διπ.) και 8 ριμπάουντ και ο Κάζινς με 15 πόντους (6/10διπ). Από την Αργεντινή που δεν μπόρεσε να είναι ανταγωνιστική πάνω από 8 λεπτά στο ματς, ξεχώρισαν ο Σκόλα που έκανε double-double με 15 πόντους (4/9διπ.) και 10 ριμπάουντ και ο Τζινόμπιλι με 14 πόντους (3/6διπ.) και 7 ασίστ.

ΗΠΑ(Σιζέφσκι): Μπάτλερ 7, Ντουράντ 27 (7), Τζόρνταν 2, Λόουρι 5 (1), Μπαρνς 3 (1), ΝτεΡόζαν 6, Ίρβινγκ 11, Τόμπσον 4, Τζορτζ 17 (1), Κάζινς 15, Γκριν 1, Καμρέλο Άντονι 7 (1)

Αργεντινή(Ερνάντεζ): Σκόλα 15 (2), Τζινόμπιλι 14 (2), Καμπάτσο 13, Λαπροβίτολα 5 (1), Μπρουσίνο 2, Ντελφίνο 3 (1), Ντέλια, Νοτσιόνο 12 (2), Ντεκ 2, Μαϊνόλντι 2, Γκαρίνο 8 , Ακούνα 2