Οι ΗΠΑ μπήκαν με το δεξί στο τουρνουά μπάσκετ των Ολυμπιακών Αγώνων του Ρίο, αφού διέλυσαν με 119-64  την Κίνα και βρίσκονται στην κορυφή του Α’ ομίλου μαζί με την Αυστραλία. Το παιχνίδι ήταν παράσταση για ένα ρόλο, αφού οι Αμερικανοί καθάρισαν γρήγορα το ματς και μετά πρόσφεραν θέαμα. Πάντως δείχνουν ότι εκτός από τα επιθετικά υπερόπλα που διαθέτουν, η άμυνα τους είναι ιδιαίτερα σκληρή και πιεστική κάτι που φάνηκε και απόψε με τους Κινέζους να κάνουν 24 λάθη και συνολικά να έχουν 20/56 σουτ. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Κέβιν Ντουράντ με 25 πόντους.

Το φιλμ του αγώνα:

Από την αρχή του ματς οι Αμερικανοί έδειξαν την διάθεση τους να καθαρίσουν από νωρίς τον αγώνα και το κατάφεραν σχετικά εύκολα, αφού χρειάστηκαν μονάχα 2-3 λεπτά μέχρι να βρουν ρυθμό και αυτό έγινε με ένα σερί 26-6, χάρη στο οποίο ενώ το σκορ ήταν 4-4 έκλεισαν το δεκάλεπτο με 30-10 και ουσιαστικά τελείωσαν τη «δουλειά». Στη δεύτερη περίοδο οι Κινέζοι προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να δείξουν καλύτερη εικόνα στο επιθετικό κομμάτι, αφού η άμυνα τους ότι και να έκανε δεν μπορούσε να σταματήσει τον Κέβιν Ντουράντ και την παρέα του. Το ημίχρονο έκλεισε με το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου να είναι 20-29 υπέρ της Team USA και τους παίκτες των δύο ομάδων να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με την ψαλίδα να έχει ανοίξει στο +29 (59-30).

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι Κινέζοι εκμεταλλεύτηκαν την χαλάρωση στην άμυνα των Αμερικανών και σημείωσαν κάποια ελεύθερα σουτ (38-63), αλλά σε εκείνο το σημείο ο Μάικ Σιζέφκσι επανέφερε στο παρκέ τους Κέβιν Ντουράντ και Κάιρι Ίρβινγκ και η ομάδα του έτρεξε ένα ακόμα σερί 21-2 όπου ανέβασε την διαφορά στο +44 (40-84). Από εκείνη τη στιγμή και μετά οι δύο συνεχόμενες φορές χρυσοί Ολυμπιονίκες (2008, 2012) πρόσφεραν έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με 91-47. Η τελευταία περίοδος είχε ακριβώς την ίδια εικόνα με το υπόλοιπο παιχνίδι, απλά οι παίκτες του κόουτς Σιζέφσκι πρόσφεραν ακόμα πιο πολύ θέαμα και επέμειναν στα περιφερειακά σουτ, ενώ οι Κινέζοι ήταν απολύτως απογοητευμένοι και είχαν πολύ κακή εικόνα. Τελικό σκορ 119-64 και οι ΗΠΑ μπαίνουν θεαματικά στο τουρνουά των Ολυμπιακών Αγώνων του Ρίο.

Πρωταγωνιστές για την Team USA ήταν ο Κέβιν Ντουράντ με 25 πόντους (5/8 τριπ.), 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ο Κάζινς με 17 πόντους (6/8 διπ.) και 5 ριμπάουντ και ο Πωλ Τζορτζ με 15 πόντους (4/6 διπ.), 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ. Από την πλευρά της απογοητευτικής Κίνας ξεχώρισε ο πρώην Nbaer Γι με 25 πόντους (8/19 σουτ) και 6 ριμπάουντ.

ΗΠΑ(Σιζέφκσι): Μπάτλερ 8, Ντουράντ 25 (5), Τζόρτναν 7, Λόουρι 7, Μπαρνς 8, ΝτεΡόζαν 6, Ίρβινγκ 12 (4), Τόμπσον 2, Κάζινς 17, Τζορτζ 15, Γκριν 3, Άντονι 9 (1)

Κίνα(Γκονγκ): Ζάο 3 (1), Σούι, Γκούο 6, Ντινγκ 4, Ζάι 3 (1), Ζου, Γι 25 (2), Λι 7 (1), Ζου 5, Ζου 3, Ουάνγκ 5, Λι 1

Βαθμολογία Α’ ομίλου (σε 1 ματς): ΗΠΑ 2, Αυστραλία 2, Κίνα 1, Γαλλία 1,

Επόμενο ματς: Σερβία-Βενεζουέλα (4:30)