Με τους καλύτερους οιωνούς για το κοινό, όχι όμως και για τη Γαλλία, ξεκίνησε το τουρνουά μπάσκετ των Ολυμπιακών Αγώνων του Ρίο! Οι «τρικολόρ» παρουσιάστηκαν αγνώριστοι στην πρεμιέρα απέναντι στην Αυστραλία κι έτσι δεν απέφυγαν τη «σφαλιάρα» από τα «καγκουρό», με το τελικό 87-66 να τα λέει όλα από μόνο του!

Χαρακτηριστικό είναι ότι οι Αυστραλοί είχαν από την αρχή τα ηνία του αγώνα, ενώ η ομάδα του Βενσάν Κολέ δεν βρέθηκε ποτέ μπροστά στο σκορ.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Πάτι Μιλς με 21 πόντους, ενώ ακολούθησαν ο Μπόγκουτ και ο Μπέινς με 18 και 14 πόντους αντίστοιχα. Μάλιστα, ο σέντερ των Ντιτρόιτ Πίστονς είχε 14 ριμπάουντ, πετυχαίνοντας ένα μεγάλο double-double, ενώ αθόρυβος πλην όμως άψογος δημιουργικά ήταν ο Μάθιου Ντελαβεντόβα, με τον γκαρντ των Μιλγουόκι Μπακς να ολοκληρώνει το ματς με 10 ασίστ! Από την άλλη, ξεχώρισε ο Τόνι Πάρκερ με 18 πόντους (16 εξ αυτών στη 2η περίοδο, δίνοντας σύνθημα αντεπίθεσης όταν η Γαλλία βρέθηκε ακόμα και στο -15), ωστόσο ο άσος των Σαν Αντόνιο Σπερς δεν βρήκε κάποιον συμπαραστάτη.

Το φιλμ

Η Γαλλία μπήκε νωθρά στην αναμέτρηση, γεγονός  που εκμεταλλεύτηκε η  Αυστραλία, η οποία προηγήθηκε γρήγορα με 4-0 (8:20’’) και 9-5 στα πρώτα πέντε λεπτά. Με τους «τρικολόρ» ανήμπορους να αντιδράσουν και να κάνουν το ένα λάθος μετά το άλλο, η Αυστραλία βρήκε εύκολους πόντους και προηγήθηκε με doublescore (3:13’’), αναγκάζοντας τον Βενσάν Κολέ να καλέσει τάιμ άουτ. Ωστόσο, δεν άλλαξε τίποτα απολύτως, οι τυπικά γηπεδούχοι έφτασαν ακόμα και στο +9 (18-9, 2:03’’), με την πρώτη περίοδο να λήγει 20-14 υπέρ τους.

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο με την Αυστραλία μάλιστα να φτάνει για πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα (27-16, 6:52’’). Ο Τόνι Πάρκερ πέτυχε τον πρώτο του πόντο, 6:31’’ πριν το τέλος του ημιχρόνου και πήρε την κατάσταση στα χέρια του, όταν η Αυστραλία εκτόξευσε τη διαφορά στο +15 (32-17, 5:37’’). Με 15 προσωπικούς πόντους από τους 16 συνολικά της Γαλλίας, ο άσος των Σαν Αντόνιο Σπερς, έφερε την ομάδα του στο -3, βάζοντάς την ξανά στο παινχίδι, προτού οι δύο ομάδες οδηγηθούν προς τα αποδυτήρια για την ανάπαυλα (36-33, 20’).

Παρά τις ηρωικές προσπάθειες του Πάρκερ, η Αυστραλία άντεξε στην πίεση των «τρικολόρ» και ανέβασε εκ νέου σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά (46-36, 6:11’’), με τρίποντο του Μιλς. Έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους, τα «καγκουρό» διατήρησαν σταθερό το προβάδισμά τους με άνεση μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (61-48, 30’).

Στην τέταρτη περίοδο, οι Αυστραλοί μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν την υπόθεση νίκη, και με σερί 6-0, εκτόξευσαν τη διαφορά στο +19 (67-48), 8:32’’ πριν το τέλος. Από την πλευρά της η Γαλλία, ήταν εξαιρετικά άστοχη, με πολύ αργές επιθέσεις, ενώ στην άμυνα ήταν πολύ χαλαρή, με αποτέλεσμα η Αυστραλία να βρει πολύ εύκολους πόντους κάτω από τη ρακέτα των «τρικολόρ». Κάπως έτσι, η διαφορά έφτασε τους +20 υπέρ των γηπεδούχων, με τη Γαλλία να έχει «πετάξει» λευκή πετσέτα ουσιαστικά. Τα τελευταία λεπτά απέκτησαν διαδικαστικό χαρακτήρα και η Αυστραλία πήρε μια σπουδαία νίκη, με τελικό σκορ 87-66 απέναντι στη Γαλλία.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 36-33, 61-48, 87-66

Αυστραλία (Λιμάνις): Γκούλντινγκ, Μιλς 21 (4/9 τρίπ.), Μπόγκουτ 18 (9/10 δίπ.), Ίνγκλες 4, Ντελαβεντόβα 4 (10 ασ.), Μπρόκχοφ 7 (1), Μπέρστοφ 2, Λιστς 7, Μπέινς 14, Άντερσεν 7, Μότουμ, Μάρτιν 3 (1).

Γαλλία (Κολέ): Ερτέλ 8, Μπατούμ 5, Ντιότ, Λοβέρν, Καουντί, Πάρκερ 18 (1), Πιετρούς, Ντε Κολό 6, Ντιό 9 (1), Ζελαμπάλ 13 (1), Γκομπέρ 5, Τιγί 2.