Την πρώτη της νίκη στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο πανηγυρίζει η Βραζιλία, η οποία έκανε την έκπληξη απέναντι στην Ισπανία, υποχρεώνοντάς την στην δεύτερη της ήττα στο τουρνουά με 65-66! Οι Λατινοαμερικάνοι προηγήθηκαν ακόμα και με +10 στις αρχές της τέταρτης περιόδου, όμως χρειάστηκαν την… βοήθεια του Πάου Γκασόλ, ο οποίος με 0/2 βολές 23,7” πριν το τέλος, έδωσε την ευκαιρία στη Βραζιλία για το νικητήριο σουτ, το οποίο πέτυχε με φόλλου ο Μαρκίνιος (φωτο). Στα εναπομείναντα 5,5”, οι Ισπανοί με εκφραστή των Γιουλ δεν μπόρεσαν να “απαντήσουν” κι έτσι η Βραζιλία πήρε μια σπουδαία νίκη.

Πέρα από τον Μαρκίνιος (10π.) που χάρισε την νίκη στην ομάδα του, ξεχώρισαν οι Χουέρτας (11π., 7 ασίστ) και Λίμα (9π., 10 ριμπ.). Από τους “φούριας ρόχας”, που παραμένουν χωρίς νίκη μετά από δύο παιχνίδια, πρώτος σκόρερ -αλλά μοιραίος- ήταν ο Πάου Γκασόλ με 13π. (4/11 εντός πεδιάς), ενώ ακολούθησαν Γιουλ και Ροντρίγκεθ με 11 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Το φιλμ

Η Ισπανία ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε νωρίς με 4-0, ωστόσο η Βραζιλία απάντησε με σερί 7-0, για το 4-7 (5:51’’). Με κάρφωμα του Λίμα, οι Λατινοαμερικάνοι βρέθηκαν ακόμα και στο +8 (8-16, 1:39’’), με τους «φούριας ρόχας» να μειώνουν στους πέντε στο τέλος της πρώτης περιόδου (13-18, 10’), χάρη σε πέντε προσωπικούς πόντους του Ροντρίγκεθ.

Με τον Γκαρσία να σκοράρει αποκλειστικά γι’ αυτήν, η Βραζιλία διατήρησε το προβάδισμά της  στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου (19-24, 6:19’’), όμως η Ισπανία έτρεξε ένα 6-0 σερί και πέρασε μπροστά στο σκορ με 25-24 στα μισά του δεκαλέπτου. Με καλάθι του Γιουλ, οι Ισπανοί πήραν και πάλι «αέρα» τεσσάρων πόντων, όμως το ημίχρονο έκλεισε με τη Βραζιλία να κάνει  7-0 σερί και να έχει τα ηνία του αγώνα με 31-34 (20’).

Στην επανάληψη, οι άμυνες «έσφιξαν» ακόμα περισσότερο, ενώ η Βραζιλία προηγήθηκε εκ νέου με +8 (33-42, 6:51’’), προτού η ομάδα του Σέρχιο Σκαριόλο ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή της και ισοφαρίσει σε 45-45, κάνοντας 12-3 σερί σε περίπου πέντε λεπτά (2:02’’). Παρόλα αυτά, η Βραζιλία αντιστάθηκε στην πίεση των Ισπανών και με δικό της 8-0 σερί, μπήκε στην τέταρτη περίοδο, όντας μπροστά με 45-53 (30’).

Με καλάθι του Λίμα στις αρχές του δεκαλέπτου, η Βραζιλία ανέβασε για πρώτη φορά το υπέρ της προβάδισμα πάνω από τους δέκα πόντους (45-55, 9:09’’), όμως η Ισπανία ξεκίνησε την αντεπίθεσή της και μετέτρεψε το 48-57 (8:19’’) σε 54-57 με ένα μεγάλο τρίποντο του Γιουλ στη λήξη της επίθεσης, 6:097’ πριν το τέλος. Με νέο τρίποντο, αυτή τη φορά από το Ροντρίγκεθ, οι «φούριας ρόχας» πλησίασαν στον πόντο (57-58, 5:24’’), με τον Ιλάριο να δίνει «ανάσα» στη Βραζιλία στα μισά της περιόδου (57-59). Το +2 της Βραζιλίας διατηρήθηκε μέχρι δύο λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης (61-63), προτού ο Γιουλ με τρίποντο δώσει το προβάδισμα στην Ισπανία με 64-63. Σ’ εκείνο το σημείο, η Ισπανία έπαιξε «σκυλίσια άμυνα», αναγκάζοντας τη Βραζιλία σε πολύ κακές επιθέσεις, ενώ με ½ βολές του Γιουλ προηγήθηκε με 65-63. Με ½ βολές του Ιλάριο, η Βραζιλία πλησίασε στον πόντο με 41’’ να απομένουν (65-64), ενώ εκμεταλλευόμενη  τις 0/2 βολές του Πάου Γκασόλ 23,7’’ πριν το φινάλε, πέρασε μπροστά με 65-66 χάρη σε ένα περιπετειώδες καλάθι του Μαρκίνιος. Στα 5,5’’ που απέμεναν, ο Γιουλ δεν μπόρεσε να βρει στόχο κι έτσι η Βραζιλία πήρε μια σπουδαία νίκη, την πρώτη της στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, «σοκάροντας» παράλληλα τους Ισπανούς.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 31-34, 45-53, 65-66

Ισπανία (Σκαριόλο): Γκασόλ 13, Φερνάντες 8 (1), Ροντρίγκες 10 (2), Ναβάρο 5, Καλντερόν, Ρέγιες 5, Κλαβέρ 4, Αμπρίνες, Γιούλ 11 (2), Μίροτιτς 6, Ρούμπιο 3.

Βραζιλία (Μανιάνο): Νέτο 3 (1), Φελίσιο 7, Μπενίτε 4 (1), Χουέρτας 11 (1), Γκαρσία 9, Τζιοβανόνι 3 (1), Νένε 6, Μαρκίνιος 10, Μπαρμπόσα 4, Λίμα 9, Χετσμάιερ.