Τη θέση της στον τελικό πήρε η Εθνική Γυναικών της Ισπανίας, κερδίζοντας με 68-54 τη Σερβία και περιμένοντας μία εκ των Γαλλίας και Ηνωμένων Πολιτειών. Η «Φούρια Ρόχα» ήταν μπροστά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και κατάφερε ιδιαίτερα με την υποδειγματική της άμυνα, να καταβάλει την αντίπαλό της, γνωρίζοντας ήδη από σήμερα (18/8) πως είναι κάτοχος μεταλλίου, ελπίζοντας πως αυτό θα «βαφτεί» χρυσό.

Η «μοίρα» του αγώνα έμοιαζε να προκαθορίζεται στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν οι Ισπανίδες προηήθηκαν με 20-9, αλλά οι παίκτριες της Μαρίνα Μάλκοβιτς αντέδρασαν άμεσα έδειχναν πως οι δύο πλευρές θα όδευαν σε ένα ανταγωνιστικό δεύτερο ημίχρονο (33-28). Η εξαιρετική απόδοση της ομάδας του Λούκας Μοντέλο στο τρίτο δεκάλεπτο, ωστόσο, έφερε ξανά τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά με την υπόθεση νίκης από εκείνο το διάστημα (53-38), Οι Σέρβες, κατάφεραν στο τέλος κατά βάση να μειώσουν απλώς την τελική απόσταση.

Δεκάλεπτα: 20-9, 33-28, 53-38, 68-54

Ισπανία (Μοντέλο): Ρομέρο, Νίκολς 13, Ντομίνγκες 10 (1), Τόρενς 14 (1), Παλάου 5 (1), Ξαργκάι 6, Κρουζ 6, Χιλ, Εντούρ 14

Σερβία (Μάλκοβιτς): Ράντοτσαι, Πέτροβιτς 12, Τσάντο 12 (2), Γιοβάνοβιτς 2, Μιλοβάνοβιτς 10, Μπουτούλια, Στάνκοβιτς, Μ. Ντάμποβιτς, Α. Ντάμποβιτς 8, Πάτζε 10

Δείτε το στατιστικό του αγώνα ΜΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ.