Η Ισπανία πρόσφερε μία παράσταση που όμοια της έχει χρόνια να προσφέρει άλλη Εθνική Ομάδα της Ευρώπης, αφού διέλυσε την Λιθουανία με 109-59 σε μία βραδιά που θα μείνει αξέχαστη σε όσους παρακολούθησαν το παιχνίδι. Οι παίκτες του Σέρτζιο Σκαριόλο ήταν απολαυστικοί και στα 40 λεπτά του αγώνα και δείχνουν απόλυτα έτοιμοι για ένα μετάλλιο. Πάντως αυτό που ξεχώρισε για τους νικητές ήταν ο Πάου Γκασόλ με 23 πόντους. Μερικά στατιστικά για να καταλάβετε τι έγινε στο ματς είναι τα 41 ριμπάουντ των Ισπανών έναντι 25 της Λιθουανίας και οι μόλις 13 ασίστ της ομάδας του Γιόνας Καζλάουσκας. Επίσης η Ισπανία είχε 50% από τη γραμμή του τριπόντου με 16/32 σουτ.

Το ματς

Από την αρχή του αγώνα οι Ισπανοί έδειξαν τις άγριες διαθέσεις τους στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 8-2 στο 7′ και με 15-4 στο 5΄χάρη στους 5 πόντους του Γιουλ και την εξαιρετική τους άμυνα. Η Λιθουανία ισορρόπησε κάπως το ματς (17-11) με 7 πόντους του Καλνιέτις και την άμυνα ζώνης, όμως οι παίκτες του Σκαριόλο έτρεξαν ένα σερί 9-0 με πρωταγωνιστή τον Ρέγες (5π.) και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +15 (26-11). Στη δεύτερη περίοδο ο Κουζμίνσκας προσπαθούσε μόνος του να κρατήσει ζωντανή την ομάδα του Καζλάουσκας και με 6 προσωπικούς πόντους διαμόρφωσε το σκορ σε 28-17. Αλλά και πάλι η Ισπανία με όπλο το επιθετικό ριμπάουντ και τους Ρέγες-Γκασόλ έτρεξε ένα μικρό 7-2 (35-19) με 4:30 να απομένουν ακόμα για το ημίχρονο. Ένα τρίποντο του Κουζμίνσκας προσπάθησε να ξυπνήσει την Λιθουανία, όμως και πάλι ένα ακόμα Ισπανικό σερί αυτή τη φορά 9-0 με τον Γκασόλ να είναι καταπληκτικός (14π.) έκλεισε το ημίχρονο στο +19 (48-29).

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα η Ισπανία ήταν ακόμα καλύτερη θέλοντας να καθαρίσει το ματς και με συνεχόμενα pick n pop στην επίθεση με τους Γιουλ ή Ρούμπιο και Γκασόλ έτρεξε ένα 9-2 σερί χάρη σε 3/3 τρίποντα του σέντερ των Σαν Αντόνιο Σπερς και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +26 (57-31). Η συνέχει του δεκαλέπτου δεν ήταν διαφορετική και τη σκυτάλη από τον Γκασόλ πήρε ο Μίροτιτς που έφτσε τους 12 πόντους και κράτησε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (61-38) και τους Λιθουανούς να δείχνουν ανήμπορουν να αντιδράσουν. Μάλιστα η Ισπανία συνέχισε να είναι καταπληκτική και έφτασε τη διαφορά πάνω από τους 30 πόντους (75-43) με τρίποντο του Ρούντι και πόντους του Γιουλ, το δεκάλεπτο έκλεισε στο +39 (84-45!!!) με buzzer beater τρίποντο του Ρούμπιο (3/4 τριπ). Το τελευταίο μέρος του παιχνιδιού ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τη διαφορά για τους Πρωταθλητές Ευρώπης σε δυσθεώρητα ύψη και απλά στο ξεκίνημα τους Λιθουανούς να προσπαθούν να μειώσουν τη διαφορά, κάτι που κατάφεραν για λίγο (86-50), αλλά και πάλι το ματς είχε κριθεί και το μόνο ζητούμενο ήταν η τελική διαφορά. Μάλιστα 5:50 πριν το τέλος με 2/2 τρίποντα του Σέρχι Ροντρίγκεζ οι Ισπανοί έφτασαν τη διαφορά στο +40 (92-52) και κατάφεραν και να την ανεβάσουν κιάλλο (95-54) δίνοντας πανηγυρικό τόνο στην εκπληκτική αποψινή τους εμφάνιση. Προς το τέλος επίσης οι Λιθουανοί είχαν παρατήσει τον αγώνα και οι Ισπανοί συνέχισαν να μεγαλώνουν τη διαφορά η οποία ξεπέρασε και τους 50 (!!!) πόντους (106-56).  Το μαρτύριο για τον Κουζμίνσκας και τους συμπαίκτες του τελείωσε με το τελικό σκορ στο 109-59 και με τη «Φούριας Ρόχας» να πανηγυρίζει μία σπουδαία και άνετη νίκη σε μία «μαγική» βραδιά.

Κανείς από την Ισπανία δεν υστέρησε στο απόψινό «πάρτι», αλλά αυτοί που ξεχώρισαν ήταν οι Γκασόλ με 23 πόντους (5/5 τριπ.), 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Μίροτιτς με 17 πόντους (7/7 διπ.) και 4 ριμπάουντ και ο Ρέγες που άγγιξε το double-double με 11 πόντους (3/6 διπ.) και 9 ριμπάουντ (4 επίθ.). Από την πλευρά των κάκιστων Λιθουανών ο μόνος που ξεχώρισε ήταν ο Κουζμίνσκας με 17 πόντους (5/6 διπ.) και 4 ριμπάουντ.

Ισπανία(Σκαριόλο): Γκασόλ 23(5), Ρούντι Φερνάντεθ 13(2), Σέρχι Ροντρίγκεθ 6(2), Ναβάρο 4, Καλντερόν 3(1), Ρέγες 11(1), Κλαβέρ 2, Ερναγκόμεζ 9, Αμπρίνες, Γιουλ 10(1), Μίροτιτς 17(1), Ρούμπιο 11(3)

Λιθουανία(Καζλάουσκας): Καλνιέτις 16(2), Γιουσκεβίτσιους 5(1), Μασιούλις 4, Σεϊμπούτις, Σαμπόνις 5(1), Καβαλιάουσκας 2, Γιανκούνας 2, Γιαβτόκας, Βαλαντσιούνας, Κουζμίνσκας 17(2), Γκριγκόνις 2, Κρινιάουσκας 6