Μαγικές στιγμές ζει η Αυστραλία! Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, τα “καγκουρό” επιβλήθηκαν της Σερβίας με -το πλασματικό ως προς την τελική έκταση- 95-80 και πέτυχαν τη δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, ρίχνοντας παράλληλα στο καναβάτσο ακόμα ένα φαβορί για μετάλλιο -μετά τη νίκη επί της Γαλλίας!

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Πάτι Μιλς με 26 πόντους, ενώ συγκλονιστική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Μάθιου Ντελαβεντόβα (23π. με 3/4 τρίπ., 13 ασίστ). Από την άλλη, μόνος του πάλευε ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα, ο οποίος είχε 25 πόντους σε 28:49′‘. Ακολούθησε ο Μίλος Τεόντοσιτς με 17π., ήταν όμως εξαιρετικά άστοχος (5/14 εντός πεδιάς).

Το φιλμ

Οι δύο ομάδες μπήκαν κάπως χαλαρές στην αναμέτρηση, κυρίως σε ό,τι αφορά το αμυντικό κομμάτι. Από τη μία η Σερβία, είχε ως αιχμή του δόρατος τον Ραντούλιτσα, ο οποίος σκόραρε αποκλειστικά για τους “πλάβι”, ενώ από την άλλη η Αυστραλία “σημάδευε” τον Σέρβο σέντερ, είτε με τον Μπόγκουτ είτε με τον Μπέινς (9-10, 5:27”). Με τρία τρίποντα (Μπόγκουτ, Ντελλαβεντόβα, Μιλς), τα “καγκουρό” βρέθηκαν στο +8 (11-19), ωστόσο χάρη στον Νέντοβιτς και στον Τεόντοσιτς, η Σερβία μείωσε στους τρεις, στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-26, 10′).

Με ένα γρήγορο 4-0 σερί, η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (28-26, 9:01”), όμως η Αυστραλία αντέδρασε και με σερί 11-2, ξέφυγε με +7 (30-37) τρία λεπτά πριν το ημίχρονο. Με τον Ραντούλιτσα να βρίσκεται σε μεγάλη μέρα, και τον Τεόντοσιτς να ακολουθεί κατά πόδας, η Σερβία έτρεξε 6-0 σερί για το 36-37 (1:19”), για προηγηθεί με 43-40 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, χάρη σε έμμεσο τρίποντο του άσου της ΤΣΣΚΑ. Χαρακτηριστικό είναι ότι οι δύο τους μαζί, σημείωσαν τους 29 από τους 43 πόντους των τυπικά γηπεδούχων.

Στην επανάληψη, ο Τεόντοσιτς συνέχισε να “πυροβολεί” και με δύο προσωπικά τρίποντα έβαλε μπροστά τη Σερβία με +7 (49-42, 8:42”), ωστόσο με κύριο εκφραστή τον Ντελλαβεντόβα, οι Αυστραλοί ισοφάρισαν σε 52-52, 6:36” πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Από εκεί και μετά, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει με το “ρευστό” 63-62 υπέρ των Σέρβων (30′).

Το ίδιο σκηνικό εκτυλίχθηκε και στα πρώτα λεπτά της τέταρτης και τελευταίας περίοδου, όμως οι Αυστραλοί έτρεξαν 9-0 σερί και μετέτρεψαν το 67-64 σε 67-73 στα μισά του δεκαλέπτου. Οι Σέρβοι πλησίασαν αρκετές φορές στους τέσσερις (80-84, 1:59”), ωστόσο η Αυστραλία αντιστάθηκε σθεναρά και με το καθοριστικό τρίποντο του Ίνγκλις, με το οποίο τα “καγκουρό” ξέφυγαν με +7 (80-87), 1:46” πριν τη λήξη, έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 11-0 μέχρι τη λήξη του αγώνα και πήρε μια σπουδαία νίκη με τελικό σκορ 95-80 επί της Σερβίας, παραμένοντας αήττητη μετά από δύο αγωνιστικές.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 43-40, 63-62, 80-95

Σερβία(Τζόρτζεβιτς): Τεόντοσιτς 17 (3), Μπογκντάνοβιτς 12, Μάρκοβιτς, Κάλινιτς, Νέντοβιτς 9 (1), Μπίρσεβιτς 5 (1), Ραντούλιτσα 25, Γιόκιτς 7, Στίματς, Γιόβιτς 1, Μάτσβαν 4.

Αυστραλία (Λιμάνις): Μιλς 26 (2), Μπόγκουτ 9 (1), Ίνγκλες 10 (2), Ντελαβεντόβα 23 (3), Μπρόκχοφ 4, Μπέρστοφ 2, Λιστς 2, Μπέινς 10, Άντερσεν 9 (1).