Παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε με +16 στις αρχές της δεύτερης περιόδου, η Ισπανία κινδύνεψε να υποστεί ήττα-σοκ από τη μαχητική Νιγηρία, ωστόσο κατάφερε να επιβληθεί των Αφρικανών με 96-87 και να κάνει “σεφτέ” στις νίκες μετά από τρία παιχνίδια για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

Κορυφαίας των “φούριας ρόχας” ήταν ο Πάου Γκασόλ με 16 πόντους (7/15 εντός πεδιάς) και 7 ριμπάουντ σε 23:13”, με τους Ρίκι Ρούμπιο και Ρούντι Φερνάντεθ να ακολουθούν με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από 11π. πρόσθεσαν Ουίλλι Ερνανγκόμεθ και Ναβάρο, ενώ ο Φελίπε Ρέγες “άγγιξε” το double-double (9π., 9 ριμπ.). Από τη Νιγηρία, που πάλεψε όσο μπορούσε για την έκπληξη, ο Τσάμπερλεϊν Ογκούτσι είχε 24 πόντους με 7/12(!) τρίποντα, ενώ ακολούθησαν ο Τζος Ακόγκνον και ο Εκέν Ιμπέκουε με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Το φιλμ

Η Ισπανία μπήκε αποφασισμένη να “καθαρίσει” το παιχνίδι από νωρίς κι έτσι προηγήθηκε 2-11 στα πρώτα λεπτά, ενώ με κάρφωμα του Γκασόλ ανέβασε γρήγορα τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (5-16, 3:55”). Οι “φούριας ρόχας” συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να κλείσει με +14 υπέρ τους (11-25, 10′).

Στη δεύτερη περίοδο, οι Ισπανοί χαλάρωσαν και δίχως να το καταλάβουν ουσιαστικά, είδαν το προβάδισμά τους να “εξαφανίζεται”, καθώς με 14-3 σερί στα τελευταία τέσσερα λεπτά, η Νιγηρία μετέτρεψε το 27-40 σε 41-43. Αυτό ήταν το σκορ με το οποίο έληξε το πρώτο ημίχρονο, με τους Νιγηριανούς να βάζουν προβλήματα στην ομάδα του Σέρχιο Σκαριόλο ενόψει της επανάληψης.

Εκεί, λοιπόν, η Ισπανία αρχικά ξέφυγε εκ νέου με +10 (47-57, 6:57”) και +14 (51-65, 4:49”), όμως η Νιγηρία αντιστάθηκε και πάλι και με σερί 15-0 ανέτρεψε τα δεδομένα και πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (66-65, 30′).

Στην τέταρτη περίοδο, οι Ισπανοί θέλησαν να βάλουν τέλος από νωρίς στις όποιες φιλοδοξίες των Νιγηριανών για μια επική νίκη, και με κύριους εκφραστές τους Ναβάρο και Ερνανγκόμεθ ξέφυγαν με +8 (69-77) 7:29” πριν το τέλος. Παρόλα αυτά, οι Αφρικανοί δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και κατάφεραν για μια ακόμη φορά να αντιδράσουν, πλησιάζοντας σε απόσταση βολής, περίπου τρισήμιση λεπτά πριν τη λήξη (79-81, 3:49”). Με το έβδομο(!) τρίποντο του Ογκούτσι, η Νιγηρία μείωσε σε 82-83 τρία λεπτά πριν το φινάλε, ωστόσο κάπου εκεί η Ισπανία ανέβασε την πίεσή της στην άμυνα και με 6-0 σερί, πήρε “αέρα” επτά πόντων (82-89), 1:15” πριν το τέλος, γεγονός που έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των Ισπανών.

Τα δεκάλεπτα: 11-25, 41-43, 66-65, 87-96

Νιγηρία (Βόιγκτ): Ούζο 8 (7 ασίστ), Ούμε 5, Ντιόγκου 7, Ερέ, Ακονιόν 12, Ογκούτσι 24, Ογκίντε 4, Εγκμπινίτζε 7, Αμίνου 9, Ιμπέκουε 11.

Ισπανία (Σκαριόλο): Γκασόλ 16 (7 ριμπ.), Ρούντι 13, Ροντρίγκεθ 5, Ναβάρο 11, Καλντερόν, Ρέγες 9 (9 ριμπ.), Κλαβέρ, Ερνανγκόμεθ 11, Γιουλ 9, Μίροτιτς 7, Ρούμπιο 15.