Χωρίς να εντυπωσιάσει ιδιαίτερα, η Βραζιλία επιβλήθηκε της Νιγηρίας με 86-69 και πλέον ελπίζει σε ήττα της Ισπανίας από την Αργεντινή (ξημερώματα Τρίτης, 1:00), ώστε να προκριθεί αυτή αντί των “φούριας ρόχας” στα προημιτελικά του τουρνουά μπάσκετ των Ολυμπιακών Αγώνων του Ρίο.

Πέντε παίκτες των διοργανωτών είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με κορυφαίο των Νενέ, ο οποίος είχε 19 πόντους. Ακολούθησαν Μπενίτε (15π.), Γκαρσία (13π.) και Χουέρτας, Χειτσχέιμερ (12π. έκαστος). Από τη Νιγηρία, που ολοκλήρωσε την παρουσία της στη διοργάνωση με μόλις μία νίκη, ξεχώρισαν ο Ακονιόν και Ούζο με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Το φιλμ

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν κάπως “μαγκωμένες” το παιχνίδι, με αποτέλεσμα το σκορ να είναι μόλις 8-7 υπέρ της Βραζιλίας στα πρώτα πέντε λεπτά. Με σερί 6-0, η Νιγηρία προηγήθηκε με 13-8, με την πρώτη περίοδο να λήγει με τους Νιγηρινούς μπροστά με 16-15 (10′).

Με τον Χετσχέιμερ να σκοράρει αποκλειστικά για τους διοργανωτές, οι Βραζιλιάνοι ισοφάρισαν σε 22-22 στις αρχές της δεύτερης περιόδου, ενώ με καλάθι του Μπαρμπόσα πήραν ξανά το προβάδισμα (22-24, 7:25”). Μάλιστα, πατώντας… γκάζι στα τελευταία τέσσερα λεπτά, η Βραζιλία με επιμέρους σκορ 11-3 εκτόξευσε τη διαφορά στο +11 (31-42) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αποκτώντας σαφές προβάδισμα για τη νίκη.

Στις αρχές της επανάληψης, η Νιγηρία μείωσε στους έξι (38-44, 7:53”), όμως η Βραζιλία ανέβασε ξανά στροφές και ανέβασε τη διαφορά στο +13 (41-54, 6:28”). Στη συνέχεια, η Νιγηρία μείωσε εκ νέου στους έξι, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 52-59 υπέρ των Βραζιλιάνων (30′).

Με τρίποντο του Ακονιόν, οι Αφρικανοί πλησίασαν στους τέσσερις (57-61) βάζοντας “φωτιά” στο παιχνίδι, με τους Βραζιλιάνους να πατούν ξανά γκάζι και με σερί 8-0 να ξεφεύγουν με +12 (57-69) στα μισά της τέταρτης περιόδου, “καθαρίζοντας” το παιχνίδι. Με τη Νιγηρία ανήμπορη να αντιδράσει πλέον, η Βραζιλία πήρε τη νίκη με τελικό σκορ 86-69, ελπίζοντας πλέον σε νίκη της Αργεντινής επί της Ισπανίας για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 31-42, 52-59, 69-86.