Η Αυστραλία επικράτησε με 81-56 της Βενεζουέλας σε ένα από τα χειρότερα παιχνίδια του Ολυμπιακού τουρνουά κάνοντας ακόμα μία νίκη στη φάση των ομίλων τερματίζοντας 2η και πλέον περιμένει τον αντίπαλο της στο πρώτο νοκ-άουτ ματς της διοργάνωσης. Χαρακτηριστικό της κακής ποιότητας του αγώνα ήταν οι λίγες ασίστ για κάθε ομάδα (18-11 αντίστοιχα) και τα πολύ κακά ποσοστά των παικτών της Βενεζουέλας (5/20τριπ). Αυτός που διακρίθηκε από την Αυστραλία ήταν ο Γκούλντινγκ με 22 πόντους.

Το φιλμ του αγώνα

Στην αρχή του παιχνιδιού οι Αυστραλοί με όπλο την άμυνα ζώνης και τις επιθέσεις μέσα από το ζωγραφιστό ξεκίνησαν με ένα μικρό προβάδισμα 5-0 στα πρώτα 2′ του ματς και με τη Βενεζουέλα να έχει 0/5 σουτ. Μάλιστα οι τυπικά φιλοξενούμενοι το πρώτο τους καλάθι (7-2) το σημείωσαν στο 4ο λεπτό του αγώνα, αλλά η Αυστραλία έτρεξε ένα μικρό σερί 9-4 με πρωταγωνιστές του Μπόγκουτ και Ίνγκλις και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 16-6. Στη δεύτερη περίοδο η Βενεζουέλα κατάφερε στο πρώτο δίλεπτο να κατεβάσει μετά από ώρα την διαφορά κάτω από τους 10 (18-9) με τρίποντο του Πέρεζ. Πάντως οι παίκτες του Λεμάνις συνέχισαν να επιτίθενται μέσα από τη ρακέτα (23-15), αλλά οι παίκτες της Βενεζουέλας αμύνθηκαν σωστά και μείωσαν στο -4 (23-19) με τον Κοξ να φτάνει τους 6 πόντους. Προς το τέλος του πρώτου μέρους ο Ίνγκλις (5π.) με τον Μπόγκουτ (8π.) κράτησαν μπροστά τους Αυστραλούς (29-21) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 32-25 με τα «καγκουρό» μπροστά και την Βενεζουέλα να έχει ισορροπήσει το ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο μοναδικός παίκτης του αγώνα που είχε όρεξη στο πρώτο δίλεπτο να αγωνιστεί ήταν ο Μπόγκουτ όπου με 4 προσωπικούς πόντους έγραψε το 36-25, αλλά με τις δύο ομάδες να κάνουν εκατέρωθεν πολλά λάθη. Ο αγώνας βρήκε λίγο ρυθμό στο 5:30΄με το σκορ στο 41-35 και την Βενεζουέλα να βρίσκει λύσεις. Η διαφορά πάντως άνοιξε με 2/2 τρίποντα του Γκούλντινγκ (49-37) και το δεκάλεπτο έκλεισε με τους Αυστραλούς στο +10 (53-43). Το τελευταίο μέρος του αγώνα ξεκίνησε με την Αυστραλία να τρέχει ένα μικρό σερί 6-2 (59-45) και το ματς ουσιαστικά να φαίνεται ότι έχει κριθεί, παρότι οι παίκτες του κόουτς Γκαρσία έδειχναν να έχουν διάθεση να παλέψουν για την ανατροπή. Στα 5:30΄πριν από το τέλος μπορεί η Βενεζουέλα να μείωσε σε 59-49, όμως ένα τρίποντο και φάουλ του Γκούλντινγκ (20π.) και ένα ακόμα δικό του τρίποντο στην αμέσως επόμενη φάση εκτόξευσαν την διαφορά στο +17 (66-49) και όχι απλά«έκοψαν» τα πόδια των Βενεζουελάνων, αλλά «καθάρισαν» το ματς για την Αυστραλία 4΄πριν το τέλος. Λίγα λεπτά πριν το τέλος οι Αυστραλόι έστειλαν τη διαφορά στο +20 (69-49) και το υπόλοιπο του ματς είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Το τελικό σκορ ήταν81-56 με την Αυστραλία να παίρνει εύκολα τη νίκη σε ένα ματς «αγγαρεία».

Καλύτεροι πάικτες για την ομάδα του Λεμάνις ήταν ο Γκούλντινγκ με 22 πόντους (4/7τριπ.) και 3 ριμπάουντ, ο Ίνγκλις με 11 πόντους (4/5διπ.) και 3 ριμπάουντ και ο Μπρόκχοφ που άγγιξε το double-double με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ. Από την πλευρά της αξιόμαχης Βενεζουέλας ξεχώρισε ο Πέρεζ με 12 πόντους (2/3τριπ.) και 3 ασίστ.

Αυστραλία(Λεμάνις): Γκούλντινγκ 22(4), Μιλς, Μπόγκουτ 10, Ίνγκλις 11(1), Ντελαβεντόβα 3, Μπρόκχοφ 10(3), Μπαίρστοου, Λις 4(1), Μπέινς 8, Άντερσεν 8, Μότουμ 5, Μάρτινς

Βενεζουέλα(Γκαρσία): Εχενίκε, Λιούις, Μαριάγκα, Βάργκας 6, Κοξ 9, Κουμπιγιάν 10(2), Βάργκας 2, Ρούιζ 4, Γκρατερόλ 9(1), Γκιγιέντ, Πέρεζ 12(2), Κολμενάρες 4