Δεν αντιμετώπισε προβλήματα στο να φτάσει στην πρώτη της νίκη στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο η Γαλλία, η οποία ξεπερνώντας το σοκ της ήττας από την Αυστραλία, επικράτησε της Κίνας με 88-60.

Οι Ασιάτες είχαν το προβάδισμα ως το 7′ (10-11), με το τρίποντο του Ζελαμπάλ να ολοκληρώνει την πρώτη περίοδο με 19-14 για τους «τρικολόρ», με την δεύτερη περίοδο να βάζει τα πράγματα στην θέση τους για την ομάδα του Βινσέντ Κολέ, όπου ο Μπατούμ με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στο +19 (40-21), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 42-23, και η συνέχεια της αναμέτρησης να αποτελεί τυπική διαδικασία.

Για τους Γάλλους ο Ντε Κολό είχε 19 πόντους, με τον Πάρκερ να έχει 14 πόντους και 8 ασίστ. Για την Κίνα ο Γι είχε 19 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 42-23, 64-45, 88-60

ΓΑΛΛΙΑ: Ερτέλ 11 (1), Μπατούμ 7 (1/4 τριπ., 10 ριμπ.), Ντιό 2, Λοβέρν 6, Καουντί 4, Πάρκερ 14 (1/3 τριπ, 8 ασίστ), Πιετρούς 2, Ντε Κολό 19 (1), Ντιάο 7 (1), Ζελαμπάλ 6 (1), Γκομπέρτ 10 (8 ριμπ.), Τιλί.

ΚΙΝΑ: Ζάο 2, Γκούο 9, Ντίνγκ, Ζάι 2, Ζου 6, Γι 19 (3), Λι 6, Γ.Ζου, Κ.Ζου 5 (1), Ουάνγκ 11.