Η Λιθουανία ξύπνησε στο τρίτο δεκάλεπτο και νίκησε τη Νιγηρία με 89-80 διπλασιάζοντας τις νίκες της στο Β’ όμιλο του Ολυμπιακού τουρνουά του Ρίο. Οι λιθουανοί εκμεταλλεύτηκαν τα παραπάνω ριμπάουντ (38-29) και δεν πτοήθηκαν από τα εύστοχα τρίποντα (10/22) των αντιπάλων τους. Καλύτερος των νικητών ήταν ο Καλνιέτις που έκανε νταμπλ-νταμπλ με 21 πόντους και 12 ασίστ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα η Λιθουανία προσπάθησε να χτυπήσει με συνεχόμενα pick n roll του Καλνιέτις με τον Βαλαντσιούνας, αλλά οι Νιγηριανοί τα αναχαίτισαν και το σκορ έγινε 6-4 σε ένα ματς με πολύ αργό ρυθμό. Οι Λιθουανοί μπορεί να ήταν μπροστά με 9-6 όμως το ματς είχε πολύ αργό ρυθμό χάρη στην εξαιρετική άμυνα της Νιγηρίας η οποία μάλιστα προηγήθηκε με 12-11 λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου, το οποίο και έληξε με 16-13, με τους παίκτες του κόουτς Βόιγκτ να εντυπωσιάζουν. Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τις δύο ομάδες πολύ νευρικές και το σκορ κολλημένο στο 19-19, αλλά η Νιγηρία προηγήθηκε χάρη σε 2 τρίποντα του Ντιογού με 27-24 και μάλιστα αύξησε το προβάδισμα της στο +6 (40-34) με τη λήξη του ημιχρόνου. Η Νιγηρία εκτός από την πολύ δυνατή άμυνα είχε και 6/12 τρίποντα.

Το δεύτερο μέρος του ματς ήταν εντυπωσιακό από την πλευρά των παικτών του κόουτς Καζλάουσκας οι οποίοι έτρεξαν ένα σερί 20-8 και προηγήθηκαν με 54-48 με πρωταγωνιστές τους Ματσιούλις και Γιανκούνας. Οι Λιθουανοί βρήκαν ρυθμό με τους Νιγηριανούς να μην μπορούν να ακολουθήσουν ειδικά στην άμυνα όπου πλέον ήταν πολύ εύκολο να διασπαστεί από την Λιθουανία. Το δεκάλεπτο έκλεισε με 65-54 με buzzer beater τρίποντο του εντυπωσιακού Μασιούλις (19π.) και τους Λιθουανούς να παίζουν εξαιρετικό μπάσκετ. Στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού οι Νιγηριανοί κατάφεραν να μειώσουν λίγο τη διαφορά στο πρώτο τρίλεπτο σε 69-60 και σε 73-65 με τρίποντο του Γκιοντέ. Όμως στα τελευταία 5‘ η Λιθουανία εκμεταλλεύτηκε τα πολλά λάθη των παικτών του Βόιγκτ και 2:45 πριν το τέλος το σκορ διαμορφώθηκε σε 79-71 με τους Λιθουανούς να είναι το μεγάλο φαβορί για τη νίκη. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι κατάφεραν 1:25 πριν το τέλος να μειώσουν σε 81-75 με 2/2 βολές του Ντιόγκου, αλλά ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Γιόνας Βαλαντσιούνας 57′ πριν το τέλος έστειλε τη διαφορά στο +8 (83-75) και ουσιαστικά τέλειωσε το ματς. Τελικό σκορ 89-80 με τους Λιθοανούς να διπλασιάζουν τις νίκες τους στο Β’ όμιλο και να γλιτώνουν το κάζο.

Πρωταγωνιστές για την ομάδα του κόουτς Καζλάουσκας ήταν ο Καλνιέτις με 21 πόντους (4/5 διπ.) και 12 ασίστ, ο Μασιούλις με 21 πόντους (3/3 τριπ.) και 3 ριμπάουντ και ο Βαλαντσιούνας με 10 πόντους (4/5 διπ.) και 5 ριμπάουντ. Από την πλευρά της αξιόμαχης Νιγηρίας ξεχώρισε ο Ντιογκού με 19 πόντους (3/6 τριπ.) και 6 ριμπάουντ.

Λιθουανία(Καζλάουσκας): Καλνιέτις 21(1), Γιουσκεβίτσιους, Μασιούλις 21(3), Σεϊμπούτις 12(2), Σαμπόνις 8, Καβαλιάουσκας 2, Γιανκούνας 7(1), Γιαβτόκας, Βαλαντσιούνας 10, Κουζμίνσκας 8(1), Γκριγκόνις, Καρινιάουσκας

Νιγηρία(Βόιγκτ): Ουζό 8, Ουμέ 17(3), Ντιογκού 19(3), Ερέ 2, Ακογνόν 7(1), Ογκούτσι 5(1), Οκόγιε, Ογκίντε 5(1), Γμπινίγε, Λαουάλ, Αμινού 12, Ιμπέκβε 5(1)

Βαθμολογία Β’ ομίλου (σε 2 αγώνες): Λιθουανία 4, Βραζιλία 3, Κροατία 2, Αργεντινή 2, Ισπανία 2

Αργεντινή-Κροατία 4:30