Οι ΗΠΑ του Μάικ Σιζέφσκι συνεχίζουν αν προβληματίζουν και μετά τη δύσκολη νίκη τους με την Αυστραλία, έκαμψαν δύσκολα την αντίσταση και των εξαιρετικών Σέρβων με 94-91. Οι παίκτες του κόουτς Τζόρτζεβιτς ήταν καταπληκτικοί και για ένα σουτ έχασαν την ευκαιρία να στείλουν το ματς στη παράταση. Πρωταγωνιστής για την Team USA ήταν ο Ίρβινγκ με 15 πόντους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο του ματς οι Αμερικανοί ήταν εξαιρετικοί και προηγήθηκαν με 9-0 χάρη στην καταπληκτική τους άμυνα. Μάλιστα οι Σέρβοι έκαναν 3:35 να σημειώσουν καλάθι (9-2) το οποίο ήρθε από ασίστ του Τεόντοσιτς στον Γιόκιτς. Οι παίκτες του Σιζέφσκι συνέχισαν να έχουν διαφορά γύρω στους 8 πόντους (12-4, 18-10) με πρωταγωνιστές τους Κάζινς και Τζόρνταν. Μάλιστα η διαφορά ξέφυγε με ένα ξέσπασμα της Team USA στο +18 (23-5 !!!), αλλά δύο τεχνικές ποινές σε Γκριν και Τζόρνταν οι οποίες οδήγησαν τον Ραντούλιτσα στις βολές και σε κάποιες καλές επιθέσεις τον Σέρβων έφεραν το σκορ στο 27-15 όπου και με αυτό έληξε η πρώτη περίοδος. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Σάλε μείωσαν σε 31-23 με την άμυνα τους επιτέλους να σφίγγει στα 3 πρώτα λεπτά του δεκαλέπτου. Στη συνέχεια οι Αμερικανοί είχαν ρυθμό, όμως απέναντι τους βρήκαν ένα εξαιρετικό Τεόντοσιτς (6π. 4ασ.) και έναν πολύ αποτελεσματικό Ραντούλιτσα (12π.) που κράτησαν την Σερβία κοντά στο σκορ (40-31). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 50-41 και τους «Πλάβι» να βάζουν δύσκολα στους μέτριους Αμερικάνους.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους του παιχνιδιού οι τυπικά φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 53-46 με τους Μπογκντάνοβιτς και Ραντούλιτσα να σημειώνουν διαδοχικούς πόντους. Μάλιστα έφτασαν και στο -5 (58-53) κοιτάζοντας στα μάτια τους superstars του NBA και ανάγκασαν τον κόουτς Σιζέφσκι ν καλέσει τάιμ άουτ. Οι Αμερικάνοι προσπαθούσαν να ανεβάσουν και πάλι τη διαφορά, αλλά δεν τα κατάφερναν (62-57) μέχρι τη στιγμή που οι Μπάτλερ και Άντονι ανέλαβαν δράση και σε συνδυασμό με τους Σέρβους που έχασαν τον ρυθμό τους πήραν μία διαφορά 9 πόντων (69-60) και το δεκάλεπτο τελικά ολοκληρώθηκε με 72-62 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην τελευταία και κρίσιμη περίοδο. Το τελευταίο μέρος του αγώνα ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να σημειώνουν εκατέρωθεν καλάθια (75-70), αλλά τις ΗΠΑ να ζορίζονται να καθαρίσουν το ματς λόγω των ασίστ του Μίλος. Σημαντικό στοιχείο στην συνέχεια του ματς ήταν η αποβολή του Ραντούλιτσα και τα καλάθια του ΝτεΡόζαν (81-73) και 6:40 να απομένουν για το τέλος. Πάντως οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς δεν παράτησαν το ματς και ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ (87-82) , αλλά οι Αμερικανοί είχαν βρει ρυθμό στην επίθεση και πάλι. Η Team USA είχε ένα ισχυρό προβάδισμα 2:30 λεπτά πριν το τέλος με το σκορ στο 92-85, αλλά οι Σέρβοι με Γιόκιτς-Τεόντοσιτς αντέδρασαν και μείωσαν σε 94-91. Ο Γιόκιτς έχασε την ευκαιρία με τρίποντο στα 35 δευτερόλεπτα να ισοφαρίσει (94-91), αλλά ο Ντουράντ τον ακολούθησε και όλα κρίθηκαν στα τελευταία 5 δευτερόλεπτα. Μετά το τάιμ άουτ του Σάλε ο Μπογκντάνοβιτς αστόχησε σε τρίποντο και οι ΗΠΑ νίκησαν με 94-91 και γλίτωσαν το κάζο, καθαρίζοντας την πρώτη θέση στον όμιλο.

Αυτοί που ξεχώρισαν από την πλευρά των νικητών ήταν ο Κάιρι Ίρβινγκ με 15 πόντους (4/6 διπ.) και 5 ασίστ, ο Ντεάντρε Τζόρνταν με 13 πόντους (4/4 βολές!!!) και 3 ασίστ και ο Τζορτζ με 12 πόντους (2/4 τριπ.) και 9 ριμπάουντ. Από την πλευρά των αξιόμαχων Σέρβων διακρίθηκαν οι Γιόκιτς με 25 πόντους (9/13 διπ.), 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Τεόντοσιτς με 18 πόντους (4/7 τριπ.) και 6 ασίστ και ο Ραντούλιτσα με 18 πόντους (6/8 διπ.).

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά ΕΔΩ

ΗΠΑ(Σιζέφσκι): Μπάτλερ 9(1), Τζόρνταν 13,Λάουρι 2, Μπαρνς, Ντερόζαν 11, Ίρβινγκ 15(1), Τόμσον 3(1), Κάζινς 5, Τζορτζ 12(2), Ντουράντ 12 (1), Γκριν, Άντονι 12 (1)

Σερβία(Τζόρτζεβιτς): Τεόντοσιτς 18 (4), Σιμόνοβιτς 3, Μπογκντάνοβιτς 7(1), Μάρκοβιτς 12(2), Κάλινιτς 5, Νέντοβιτς 3(1), Μπίρτσεβιτς, Ραντούλιτσα 18, Γιόκιτς 25(2), Στίματς, Γιόβιτς, Μάτσβαν