Η Ισπανία έπειτα από ένα σπουδαίο μικρό τελικό ίσως και τον καλύτερο όλων των εποχών νίκησε την Αυστραλία με 89-88 χάρη σε 2/2 βολές στο τέλος του Σέρχι έπειτα από αμφισβητούμενο φάουλ του Μιλς και κατέκτησε το πρώτο χάλκινο μετάλλιο στην ιστορία της και 4ο συνολικά. Η Αυστραλία έχασε μία μοναδική ευκαιρία να πάρει το πρώτο μετάλλιο στην ιστορία της στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Κορυφαίος για την ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο ήταν ο «τεράστιος» Πάου Γκασόλ κάνοντας double-double με 31 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Το φιλμ του αγώνα

Στην έναρξη του Μικρού Τελικού οι Ισπανοί μπήκαν πιο «δυνατά» στο ματς από τους Αυστραλούς και με μοναδικούς εκφραστές στην επίθεση τους Γκασόλ (6π.) και Μίροτιτς (5π.) προηγήθηκε 6-5 στο 2′ και 11-5 στο 5′.Οι δύο άσοι του NBA συνέχισαν να κάνουν ότι θέλουν στην επίθεση (16-9), ενώ παράλληλα η άμυνα τους ήταν εξαιρετική. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 23-17 και τους Ισπανούς να έχουν ξεκάθαρα το πάνω χέρι με Μίροτιτς-Γκασόλ να έχουν 16 από τους 23 πόντους της ομάδας τους. Στη δεύτερη περίοδο οι πάίκτες του Σκαριόλο με μαζεμένα επιθετικά ριμπάουντ έμενα μπροστά στο σκορ στο 12′ (27-21), αλλά οι Αυστραλοί ξεκάθαρα είχαν ισορροπήσει το ματς. Όμως η Ισπανία με πόντους του Ναβάρο και του Γκασόλ έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +10 (33-23) και την άυξησε και στο +12 (40-28). Εκεί πάντως «μίλησε» η κλάση των Μιλς (10π.) και Άντερσεν (13π.) και η Αυστραλία «έτρεξε» ένα σερί 10-0 μειώνοντας τη διαφορά στο ημίχρονο στο -2 (40-38).

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου ο αγώνας έγινε «παράσταση» για ένα ρόλο με τους Γκασόλ από την πλευρά των Ισπανών και Μιλς από την πλευρά των «καγκουρό» να παίζουν μόνοι τους. Η ομάδα του Λεϊμάνις μπορεί να δέχθηκε ισχυρό πλήγμα με την αποβολή του Μπόγκουτ, αλλά με 9 σερί πόντους του Μιλς η Αυστραλία προηγήθηκε με 52-51 με τον γκαρντ των Σπερς να φτάνει τους 20 πόντους. Όμως η Ισπανία είχε ένα τρομερό Γκασόλ ο οποίος έφτασε τους 22 πόντους με συνεχόμενα καλάθια από πάσες του Γιουλ ύστερα από pick n’ roll συνεργασίες. Οι δύο άμυνες είχαν πάει «περίπατο» με το σκορ να είναι 57-55 4:30 πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Το δεκάλεπτο έληξε με την «Φούρια Ρόχα» στο +3 (67-64) σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Το τελευταίο μέρος του ματς ξεκίνησε με τραυματισμό για τους Ισπανούς, αφού ο Μίροτιτς έπειτα από σύγκρουση με τον Μότουμ φάνηκε να πονάει πολύ και αντικαταστάθηκε, αλλά στη συνέχεια επέστρεψε. Το σκορ είχε γίνει 70-70 με καμία ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει και τον Μότουμ να φτάνει τους 12 πόντους 8′ πριν το τέλος. 5′ λεπτά πριν το τέλος οι ομάδες σκόραραν συνεχώς με την Ισπανία να έχει ισχνό προβάδισμα 1 πόντου (78-77). Οι Ισπανοί με τον Μίροτιτς ισοφάρισαν σε 79-79 3:30 πριν το τέλος με 1/2 βολές του, όμως ο Μιλς και αυτός με 1/2 βολές έβαλε μπροστά και πάλι την Αυστραλία (80-79). Οι εναλλαγές στο προβάδισμα ήταν συνεχόμενες και 1:30 πριν το φινάλε η Ισπανία ήταν μπροστά με 85-84 με τον Μιλς να έχει 30 πόντους και τον Γκασόλ 29. Στα 41 δευτερόλεπτα πριν το τέλος η Ισπανία έχασε επίθεση με τον Σέρχι και η Αυστραλία παρότι έχασε τρίποντο με τον Μιλς, αλλά κέρδισε 2 βολές μετά από επιθετικό ριμπάουντ του Άντερσεν. Ο Αυστραλός ψηλός ευστόχησε σε 2/2 βολές και έβαλε και πάλι μπροστά την ομάδα του με 86-85 και στο χρονόμετρο απέμεναν ακόμα 35′ για τη λήξη. Ο Γκασόλ μετά από ένα «χαζό» φάουλ του Μπέινς έβαλε μπροστά την ομάδα του με 87-86 στα 23 δεύτερα. Όμως ο Μπέινς με καλάθι στα 9 δευτερόλεπτα έβαλε και πάλι μπροστά την ομάδα του με 88-87 με μία επίθεση να απομένει ακόμα. Ο Σέρχι Ροντρίγκεζ κέρδισε βολές στα 5′ δευτερόλεπτα τις οποίες και αξιοποίησε βάζοντας ξανά την Ισπανία μπροστά με 89-88. Στην τελευταία επίθεση οι Αυστραλοί δνε έκαναν καν σουτ και η Ισπανία νίκησε με 89-88 κατακτώντας το 4ο μετάλλιο στην ιστορία της έπειτα από ένα σπουδάιο αγώνα.

Πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Πάου Γκασόλ με 31 πόντους (11/13διπ.) και 11 ριμπάουντ και είχε άξιους συμπαραστάτες τους Μίροτιτς με 14 πόντους (3/3τριπ.) και 7 ριμπάουντ και τον Ρούντι Φενράντεθ με 10 πόντους (2/3τριπ.). Από την πλευρά της εξαιρετικής Αυστραλίας διακρίθηκε ο «μαγικός» Μιλς με 30 πόντους (3/9τριπ.) και 2 ασίστ και ο Άντερσεν με 15 πόντους (1/2τριπ.) και 5 ριμπάουντ.

Ισπανία(Σκαριόλο): Γκασόλ 31(1), Ρούντι 10(1), Σέρχι 11(1), Ναβάρο 3, Καλντερόν, Ρέγες 7(1), Κλαβέρ 6(2), Ερναγκόμεζ 2, Αμπρίνες, Γιουλ 2, Μίροτιτς 14(3), Ρούμπιο 3

Αυστραλία(Λεϊμάνις): Γκούλντινγκ, Μιλς 30(3), Μπόγκουτ 2, Ίνγκλς 4, Ντελαβεντόβα 6, Μπόκχοφ 13 (3), Λις, Μπέρστοου, Μπέινς 6, Μάρτιν, Άντερσεν 15(1), Μότουμ 12